1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asker sevkiyatlarında sabıkalı CASA'lar da kullanılacak
Asker sevkiyatlarında sabıkalı CASA'lar da kullanılacak

Asker sevkiyatlarında sabıkalı CASA'lar da kullanılacak

Genelkurmay Başkanlığı'nın asker sevkiyatlarının havadan yapılmasına ilişkin emrinin ardından, TSK'daki CASA tipi uçaklar da kullanılmaya başlandı. Bu uçakların yaptığı kazalarda bugüne kadar 38 asker hayatını kaybetti.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nın yeni sevkıyat planlamasına CASA uçaklar da dahil edildi. Planlamaya göre kargo ve nakliye görevi nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne gelen CASA CN-235 tipi uçaklar, geri döndükleri zaman kapasitelerini aşmayacak sayıda askeri de taşıyabilecek. Helikopter ile ana merkezlere taşınan askerler, Askeri Hava Üssü bulunan Malatya , Bandırma, Konya , Eskişehir, Merzifon ve Ankara 'ya CASA'larla da taşınabilecek. Planlamaya göre her CASA uçağına yaklaşık 10-15 arasında değişen sayılarla asker alınabilecek. Uçağın uçuş güzergahı kapsamındaki illerden Güneydoğu'ya gelen askerlerin de bu uçaklardan faydalanabileceği belirtilirken, uçuşların ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

GENELKURMAY EMİR YAYINLADI
Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz günlerde bir emir yayınlayarak askeri konvoylara yapılan terör saldırıları nedeniyle kritik bölgelerdeki asker sevkıyatlarının havadan yapılmasını istemişti. Yayınlanan emirde terör olayları nedeniyle riskli olan bölgelerdeki askerlerin, havaalanı olan illere getirilerek buradan da havayoluyla memleketlerine gönderileceği belirtilmişti. Yeni sevkıyat planlaması ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı'nın da askerlerin nakledilmesi için Türk Hava Yolları ile bir anlaşma yaptığı açıklanmıştı.

44 PERSONEL TAŞIYABİLİYOR
Hafif nakliye uçağı olarak kullanılan CASA'lardan Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 62 uçak bulunuyor. İspanyol ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği CASA CN-235 Türkiye 'de lisansları alınarak TUSAŞ tarafından üretiliyor. 1991 yılından beri Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan CASA'larda 44 kişiye kadar personel taşıması yapılabiliyor.

İKİ KAZADA 38 ASKER ŞEHİT OLMUŞTU
Casa uçakları Türkiye 19 ocak 2001 ve 16 mayıs 2001'deki iki büyük kazayla tanıdı. 16 Mayıs 2001 tarihinde yine asker sevkiyatı yapan CASA CN-235 tipi askeri bir uçak Malatya'da düşmüş ve 34 asker şehit olmuştu. Bu olaydan 5 ay önce meydana gelen kazada ise 4 asker hayatını kaybetmişti.