1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Asker anası gerilla anası el ele parlamentoya yürüsün'
'Asker anası gerilla anası el ele parlamentoya yürüsün'

'Asker anası gerilla anası el ele parlamentoya yürüsün'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partsinin Urfa İl Örgütü'nün birinci olağan Kongresi'nde konuştu.

A+A-

Annelere seslenen Demirtaş “Asker anasıyla gerilla anası el ele parlamentoya yürüsün barışı biz getireceğiz desin” dedi.

Partisin Urfa İl örgütünün 1. Olağan Kongrtesinde konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş partileilerine seslendi. “Halkımızın kahraman gençleri sayesinde, onurumuzu kaybetmeden bugünlere geldik” diyen Demirtaş . Eğer bu mücadele ve emek heba olmasın istiyorsak doğru siyaseti yürütmemiz gerekir” dedi.

Hem Tükiye hem de Rojava 'da iki çizgi olduğunu söyleyen Demirtaş, “Bir tanesi diyor 'Ben nasıl istiyorsam öyle yaşayacaksın yoksa seni keserim' o çizginin Suriye'deki temsilcisi IŞİD ve benzerleridir. Türkiye'deki temsilcisi ise AKP, MHP, CHP'dir. İkinci çizgi ise 'Senin kimliğin, anlayışın ne olursa olsun bir arada eşitçe, özgürce yaşayalım' diyen çizgidir. İşte bu çizginin Türkiye'deki temsilcisi HDP'dir. Rojava'da ise PYD'dir onun kahramanları ise YPG'dir ve YPJ'dir” dedi.
Demirtaş'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Bugüne kadar öylesine bir zihniyet bizi yönetti ki kimliğimizden utandık. Allahın bahşettiği kimliği, 'anayasa gereğince' unutmamızı istediler. Bunu kabul etmedik çok şükür. Halkımızın kahraman gençleri sayesinde, onurumuzu kaybetmeden bugünlere geldik. Boyun eğmeyen bir halk gerçeği ile omuz omuza yürüyerek bugünlere geldik. Eğer bu mücadele ve emek heba olmasın istiyorsak doğru siyaseti yürütmemiz gerekir. Rojava direnişi, Kobanê direnişi bize iyi gösterdi. Rojava neden ayakta biliyor musunuz? Kürdü, Türkü, Ermenisi, Süryanisi kim varsa bir araya geldiler. Bütün inanç ve kimlikler biraya gelerek dünyaya bir mesaj verdiler. Bu bizim için bir örnektir. İşte HDP'de bu şekilde yola çıktı” ifadelerini kullandı.

'Ortada faşizm ile özgürlük arasında süren bir savaş var'

“İki çizgi var. Hem Rojava'da, hem burada. Bir tanesi diyor 'Ben nasıl istiyorsam öyle yaşayacaksın yoksa seni keserim' o çizginin Suriye'deki temsilcisi IŞİD ve benzerleridir. Türkiye'deki temsilcisi ise AKP, MHP, CHP'dir. İkinci çizgi ise 'Senin kimliğin, anlayışın ne olursa olsun bir arada eşitçe, özgürce yaşayalım' diyen çizgidir. İşte bu çizginin Türkiye'deki temsilcisi HDP'dir. Rojava'da ise PYD'dir, onun kahramanları ise YPG'dir ve YPJ'dir. Ortada faşizm ile özgürlük arasında süren bir savaş var.

'Asker anası gerilla anası el ele parlamentoya yürüsün'

“Biz bu topraklarda sürdürdüğümüz özgürlük mücadelesi zafere ulaşsın istiyorsak, 'Benim kardeşime yapılan bana yapılmıştır' diyorsak,HDP'yi büyütmek zorundayız. Urfa, HDP ile gerçek ve kalıcı bir barışa yürüyebilir. Anaların yüreğindeki acı hiçbir şeye benzemiyor. Nice ananın başucunda durabileceği bir mezarı yok. Analarımız hakkını helal etmediği müddetçe bu topraklar özgürlük görmeyecek. Öncelikle, HDP kadınlara, o yüreği yanık analara emanettir. Sizler bu partiyi büyütecek öz gücümüzsünüz

“Buradan Urfadan, bütün analara bütün kadınlara bir çağrı yapmak istiyorum. Sadece Kürdün annesinin yüreği yanmadı. Türkün Arabın annesinin de yüreği yandı. yanıyor. Askerin polisin annesinin yüreği de yandı yanıyor. Gerilla annesinin yüreği de yandı yanıyor. Şimdi seçimler yaklaşırken, bu seçimler arifesinde analara bir çağrı yapmak istiyoruz.

Gelin bir barış anasıyla, bir Kürt anasıyla,bir şehit anası, bir Türk anası el ele versinler barışı biz getireceğiz desinler, seçimlere de girsinler. Parlemento yada el ele girsinler. Bu halkın milletvekilleri olarak, parlamentoda barışı, biz getireceğiz desinler.

'Sayın Öcalan, 'bu topraklara barış getireceğim' diye yola çıkmıştı'

“Sayın Öcalan, 'Bu topraklara barış getireceğim' diye yola çıkmıştı buradan. 'Genç başladık genç başaracağız' diyen Sayın Öcalan'ın hemşerileri, HDP sizlere emanet. Genç arkadaşlar, fedakarca bir çalışma yürütürlerse bizim baraj sorunumuz yoktur. Baraj zihinlerimizle yazılmış bir engeldir. Zihinlerinizden silin, baraj ortada kalmaz. Biz eğer iyi bir sonuç alırsak, güçlü bir demokrasi, yeni sivil bir anayasa yapmak için de halkımızın da hizmetinde olacağız. Dün Konya'daydım. Dün Mevlana'nın yolunda yürüyenlerin selamını bugün Ali Rahman'ın yolunda yürüyenlere getirdim. Bu ülkede Mevlana'nın yolunda yürüyenler ile Ali Rahman'ın yolunda yürüyenleraynı yolda yürüdüğü vakit topraklara barış gelecektir. Devlet aramızdan çekilse bizim birbirimizle bir düşmanlığımız yoktur.

'Bizi yoksul bırakan sistemi alaşağı edeceğiz'

Türkiye'deki işsizlik sorununa da değinen Demirtaş, işsizlik oranının en yüksek olduğu Kürt illerini sayarak, “Bunların hiçbiri tesadüf değil. Türkiye'nin en fukarası, en yoksulu en zengin toprağında yaşıyor. Nereyi kazsan zenginlik var ama biz işsiziz. Bunu da çözeceğiz. Eğer biz işçiler, emekçiler bir iktidar kurabilirsek bu da değişecek. İnsanlar kamyonların kasalarında Adana'ya gitmeyecek. Harran'ın on binlerce yıldır insanı beslediği bu coğrafyada, bizi yoksul bırakan sistemi alaşağı edeceğiz” şeklinde konuştu.

Türkiye'deki siyaset anlayışını da eleştiren Demirtaş, “Siyasette yükseklik en büyük alçaklıktır. Siyasette 'ben yükseldim halk aşağıda' diyen alçaktır. Çünkü siyasette de en yüksek halktır. İşte biz bu siyaset anlayışıyla varız” dedi.

'Sokak soka çalışıp Urfa'yı hak ettiği yere taşıyacağız'

“Siyaset yürek işidir, kahramanlık işidir. O da genç arkadaşlarımız da var. Siyasetten çekinmeyin ve heyecanınızla siyaset yapın. Mahalle mahalle sokak sokak çalışacağız ve Urfa'yı hak ettiği yerine taşıyacağız. Urfa halkı için gece gündüz yollarda olacağız. Sandıklara da sahip çıkmak çok önemli. Yerel seçimlerde çok iyi bir çalışma yaptık ancak sandıklara güçlü sahip çıkmadık. Eğer sandıklara güçlü sahip çıksaydık bugün Osman Baydemir kardeşimiz burada, büyükşehir belediye başkanıydı.

O yüzden bir daha bu eksikliğe düşmeyelim. Eğer Urfa hazırsa, biz hazırız. Kongrenin coşkusu önünde saygıyla eğiliyor. Kongre salonunu dolduran bütün kardeşlerimi selamlıyorum. (İMC)

HABERE YORUM KAT