1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asker aileleri ile eşini kaybeden kadınlara yardım
Asker aileleri ile eşini kaybeden kadınlara yardım

Asker aileleri ile eşini kaybeden kadınlara yardım

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca uygulanan "Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı" kapsamında 2 bin 720 asker ailesine 3 milyon 552 bin lira, yine bakanlıkça eşi vefat eden hiçbir sosyal güvnecesi bulunmayan 10 bin 781 k

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hayata geçirilen "Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı için Diyarbakır'da oğlu veya eşi askerde olan 4 bin 500 kişi başvuruda bulundu.
 
Diyarbakır'daki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca başvurular değerlendirilerek yardım almaya uygun olanlar belirlendi.Verilen yardımlardan ençok Bağlar ilçesindeki aileler yararlandı. 
Diyarbakır'ın ilçelerinden Bağlar'da 502, Sur'da 319, Ergani'de 261 olmak üzere 17 ilçede toplam 2 bin 720 asker ailesi yardımdan yararlandı. Ailelere 6 aydan bu yana iki ayda bir 500 lira yardım yapıldı.
 
- Eşini kaybeden 10 bin 781 kadına 36 milyon 468 bin lira yardım
 
Bakanlıkça eşi vefat eden eeden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kadınlara yönelik başlatılan nakdi yardım da sürüyor.
 
Diyarbakır'da bu kapsamda 10 bin 781 kadına 36 milyon 468 bin lira yardım yapıldı. Kadınlara da 8 aydan bu yana iki ayda bir 500 lira maaş ödendi. 
 
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, yaptığı açıklamada, bu yardımların sosyal devlet olmanın gereği olduğunu belirterek, iki ayda bir ödenen dul maaşının zor durumda olan kadınların derdine derman olduğunu söyledi.Bu durumda olan vatandaşlara yönelik yardımlarnın daha önce de olduğunu ifade eden Beyaz, bu yardımları düzenli maaşa dönüştürmüş olduklarını belirtti.
 
Beyaz, eşi veya oğlu askerde olan 2 bin 720 ihtiyaç sahibi aileye de 3 milyon 552 bin 500 lira yardım yapıldığını kaydederek, "Vatani görevini yapan askerlerin geride bıraktıkları yoksul ailelerine katkıda bulunmak için hükümetimizin uygulamaya koyduğu yardımlarla yaralar sarıldı. Artık er ve erbaşlarımız vatani görevini yaparken geride bıraktıkları yoksul eşleri ile anne ve babalarının durumunu düşünmek zorunda kalmıyor. Asker ailelerinin sıkıntılarını tamamen ortadan kaldırmak için çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT