1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asırlık aşk kilisede resmileşti
Asırlık aşk kilisede resmileşti

Asırlık aşk kilisede resmileşti

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın yaşayan en yaşlı Ermenilerinden 1927 Büyükkadı doğumlu Bayzo Alata ile 1930 Silvan doğumlu Sarkiz Eker Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nde aşklarını resmileştirmek için nikah masasına oturdu.

A+A-

Kilise nikahı ile bir ömür geçiren çiftlerden Bayzo Alata, son Paskalya Bayramı'nda kendilerini ziyaret eden Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak'tan resmi nikah töreni ve düğününün yapılması için destek istemişti.

Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile asırlık aşkın kahramanları faytonla Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne gelerek nikah masasına oturdu. Büyükşehir Belediyesi Nikah Memuru Esin Güleker'in kıydığı nikaha Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı da şahitlik yaptı.

Bayzo Alata ve Sarkiz Eker sevinçle “Evet” derken, davetlilerin uyarısı üzerine Bayzo Alata eşinin ayağına bastı. Bayzo Alata elindeki bir demet çiçeğin bağını açamayınca Sarkiz Eker cebinden çakısını çıkarıp açtı. Bazyo Alata çiçekleri gençlerin üzerine fırlattı. Davetliler de çiçeği kapmak için birbirleri ile yarıştı.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Kışanak, evlilik cüzdanını Bayzo Alata'ya verdi. Kışanak, “Biz ölümsüz bir aşka şahitlik yaptık. Bütün zorluklara sevgilerinin ve aşkın gücüyle baş ederek bugüne geldiler. Bu iki güzel insan ayakta kalmayı aşkları sayesinde başardılar” dedi.

Eşbaşkan Fırat Anlı da “İki gencimizle biz gururluyuz. Umuyorum ki bu gençler Ermeni, Süryani, Keldani, Ezidi ve diğer kültürden gelen gençler için örnek olur. Mutluluklar diliyorum” diye konuştu. Belediye Eşbaşkanları çifte mutluluklar diledi.

Program pasta kesilmesi, nikah şekeri ve halaylarla devam etti. Ermeni sanatçı Yervant Bostancı ve Farqin'in Kürtçe, Ermenice ve Türkçe şarkılarıyla etkinliğe renk kattı.

(AKK-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT