1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aşiretler AKP çatısı altında birleşti
Aşiretler AKP çatısı altında birleşti

Aşiretler AKP çatısı altında birleşti

DİYARBAKIR- Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu, AK Parti Ömerli İlçe Başkanlığı'nda bölgenin önde gelen aşiretlerinden Bekiro ve Şindi aşireti mensupları ile bir araya geldi.

A+A-
İki aşiret mensupları da AK Parti'ye destek sözü verdi. Türkiye genelinde yaklaşık 300 bin nüfusa sahip olan ve merkezleri Mardin'de olmasına rağmen Hatay, İskenderun, İzmir, Adana, Mersin ve Diyarbakır'da kolları bulunan, aynı zamanda akraba olan Bekiro ve Şindi aşiretleri yaklaşık 150-200 yıl önce değişik sebeplerden dolayı birbirinden ayrılmıştı. 
 
Aşiret mensuplarının girişimleri sonucunda yeniden bir araya gelen Bekiro ve Şindi aşiretlerine mensup aileler, güçlerini birleştirip AK Parti'ye destek verme kararı aldı. AK Parti Ömerli İlçe Başkanlığı'nda bir araya gelen aşiret mensupları, ferdi olarak destek verdikleri AK Parti'ye artık aşiret olarak katkı sağlayacaklarını duyurdu.
 
“BU BİRLEŞME BÖLGEMİZE VE TÜM ÜLKEMİZE YANSIYACAKTIR”
 
Bekiro aşireti adına söz alan Yılmaz Altındağ, akraba olan bu iki aşiretin birleşmesinin bölge ve ülkeye olumlu yansıyacağını söyledi.
 
Altındağ, “Bir çatı altında uzun yıllar sadece siyaseten değil, ticareten de bölgenin kaderini belirleyen iki aile birleşti. Bölge için çok faydalı olacaktır. Ümit ediyorum bu insanlarımıza, bölgemize ve tüm ülkemize yansıyacaktır. Bu saatten sonra bizim birlikteliğimiz sadece seçim süreci değil, uzun vadeli bir süreç olacaktır.
 
Bekiro ve Şindi aşireti mensupları amca çocuklarıydı, yaklaşık 150-200 yıl önce bir şekilde ayrıldılar ve bugün tekrar buluştular. Buluşma da çok tatlı ve samimiyetle oldu. Bu insanlarla olmaktan dolayı biz çok mutluyuz. Ama tekrar söylüyorum Ömerli bu iki aile olmadan olmaz” dedi.
 
“AK PARTİ'YE DESTEK İÇİN İZMİR'DEN MARDİN'E GELDİK”
 
Aşiretler buluşmasında konuşan Şindi aşiretinden Nevzat Aslan ise, Ömerli ilçesinin yararına AK Parti'ye destek olmak üzere İzmir'den Mardin'e geldiklerini söyledi.
 
Aslan, “Şindi oğulları olarak şuanda AK Parti'ye katıldık. Ömerli'nin yararına İzmir'den Mardin'in Ömerli ilçesine geldik. Şindi oğulları şuanda Altındağlarla beraber çalışma yapıyor. Daha önce 10 bin kişi ile başka yere katıldığımız söylemleri doğru değil, biz AK Parti'deyiz, hiçbir yere de katılmadık.
 
Aşiretimizden Servet Cemiloğlu tek başına HDP'ye katılmış ve bu tüm aşiret katılmış gibi algılanmıştır. Böyle bir şey yoktur. Aşiretimiz AK Parti'ye destek veriyor. HDP'ye geçen Cemiloğlu ailemizi bağlamıyor. Biz aile olarak AK Parti'deyiz. AK Parti'nin hizmetindeyiz” şeklinde konuştu.
 
“AK PARTİ'YE TAZE KAN GELDİ”
 
Bekiro ve Şindi aşiretlerinin desteğini almanın çok mühim olduğunu belirten AK Parti Mardin Milletvekili adayı Orhan Miroğlu ise, bu katılım ile partilerine taze kan geldiğini ve seçimleri olumlu olarak çok güzel etkileyeceğini söyledi.
 
 
Miroğlu, Bekiro ve Şindi aşireti mensuplarının kendilerini desteklemesinin önemli ve güzel bir gelişme olduğunu ifade ederek, bu kararlarından dolayı her iki aşiret mensuplarına teşekkür etti.
 
 
(AKK-CC-Y)
 

HABERE YORUM KAT