1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asimder'den Diyarbakır Sur Belediyesi'ne tepki
Asimder'den Diyarbakır Sur Belediyesi'ne tepki

Asimder'den Diyarbakır Sur Belediyesi'ne tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Güney Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, Diyarbakır Sur Belediyesi tarafından Türkçe olan sokak isimlerinin Ermeni isimleri ile değiştirilmesine tepki göstererek Diyarbakır halkına çağ

A+A-

Yaptığı yazılı açıklamada Diyarbakır Sur Belediyesi'nin Türkçe olan sokak isimlerini Ermeni isimlerle değiştirmesine bir anlam veremediğini belirten Ermiş, ”Şeftali Sokak'ın isminin 'Marpetyum Sokağı', Direkçi Sokak'ın isminin de Ermeni yazarı 'Mıgındiç Margosyan' olarak değiştirmesine şaşırıp kaldık. Diyarbakır Belediyesi'nin bu tür icraatlarına karşı ne diyeceğimi bilemiyorum. Bunun yanında Sur Belediyesi'nin kiliseye bir trilyon harcaması, insanın aklında bir soru işareti uyandırıyor” dedi.

Diyarbakır topraklarının bin 374 yıldır İslam'ın beşiği olduğunu hatırlatan Ermiş, “Diyarbakır Belediyesi şayet iş yapmak istiyorsa Ergani ilçesinin Otluca köyünde bulunan Hz. Adem Peygamber'in torunu olan Enüş Peygamber'in içler acısı olan türbesini bir zahmet görsün, orayı da restore etsin” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır halkının İslami bir toplum olduğunu ifade eden Ermiş, Ermeni yazar ve ressamların sokaklara verilen isimlerinin değiştirilip Bediüzzaman Said Nursi, Şeyh Said, Şeyh Ahmedi Xane gibi isimlerin verilmesini istediklerini söyledi. Açıklamalarında Diyarbakır halkına seslenen Ermiş, “Bizler Müslüman insanlarız. İnancımız ortadadır. Bu tür asimile girişimlerine karşı değerlerimizi müdafaa etmemiz şarttır” dedi.

Yazılarında Sur Belediye Başkanına da seslenen Ermiş, “İsrail'de ve Ermenistan'da acaba bizim için değerli olan herhangi bir vatan evladının ismi bir sokak, cadde veya herhangi bir semte verilmiş midir?” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT