1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aşı seminerine muhtarlar duyarsız kaldı
Aşı seminerine muhtarlar duyarsız kaldı

Aşı seminerine muhtarlar duyarsız kaldı

Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Halk Sağlığı Müdürlüğünce “9. Avrupa Aşı Haftası” dolaysıyla Kale Ortaokulu konferans salonunda muhtarlara seminer verildi.

A+A-

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından seminerin verileceği önceden bildirilmesine rağmen, muhtarlar duyarsız kaldı. 77 köy ve 4 merkez mahallesi muhtarı olmak üzere 81 muhtardan sadece 10 tanesi katılırken, YBO'dan da iki öğretmen katıldı.

Aşı Uygulaması Sorumlusu Hemşire Gülsün Dedeoğlu, aşının insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulandığını belirterek, şöyle konuştu;

“Aşının, virüs, bakteri gibi mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik maddelerdir. Aşı uygulamaları sonucunda sağlık alanında büyük kazanımlar sağlandı. Aşı sayesinde çiçek hastalığının dünya üzerinden yok edilmesi ve çocuk felci yapan mikrobun Türkiye'nin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi'nden yok edilmesi sağlandı. Aynı başarının diğer aşı ile korunabilir hastalıkların da kontrol altına alınması için sürdürülmesi hedefleniyor”

Her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkının olduğunu, bunun da ancak aşılanma ile mümkün olacağı bildirilen Hemşire Gülsün Dedeoğlu, dünyada her yıl difteri, boğmaca, yeni doğan tetanosu, kızamık, hepatit B, verem gibi hastalıklardan dolayı çocukların ya öldüğü ya da hastalandığı, bunların aşı ile önlenebilir hastalıklar olduğunu vurguladı. Hemşire Dedeoğlu; “Korunabilir hastalıklara karşı etkin, ücretsiz ve uygulaması kolay olan aşılardır. Aile Sağlığı Merkezleri tarafından bebeklere, okul çağı çocuklara ve gebelere aşılama çalışmaları rutin olarak yapılıyor. Değerli muhtarlar, geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım, bu konuda tüm sağlık çalışanlarına yardımcı olalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl yaklaşık 50 bin bebeğin ölümünü birlikte önlüyoruz” dedi.

Bu arada sağlık gibi önemli bir konuda verilen seminere Muhtarların duyarsız kalması tepkiye neden oldu.

HABERE YORUM KAT