1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asgari ücret tespit komisyonu
Asgari ücret tespit komisyonu

Asgari ücret tespit komisyonu

DİYARBAKIR- Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) üyeleri, "Asgari Ücret Tespit Komisyonuna" taleplerini bildirmek için basın açıklaması yaptı.

A+A-
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına bir çok sendika üyesi katıldı. Açıklamayı yapan Dev Sağlık-İş Sendikası Diyarbakır Şubesi Başkanı Sedat Aydın, asgari ücretin kendilerini aç bırakarak yoksulluğa mahkum ettiğini savunurak Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Araştırma Enstitüsü'nün son hesaplarına göre açlık sınırının Kasım 2013 itibariyle 1121 TL'ye ulaştığını söyledi.
 
Aydın, evli ve eşi çalışmayan bir işçinin asgari geçim indirimi ile eline geçen miktarın 840 TL olduğunu ifade ederek, "Asgari ücretli bir işçi ailesi ile beraber açlık sınırının dahi altında çalışmaktadır" dedi.
 
Asgari ücretin, işçi ailesinin tüm zorunlu ihtiyaçlarının karşılanacağı bir şekilde tespit edilmesi gerektiğini vurgulayarak taleplerini sıralayan Aydın, şöyle konuştu:
 
"Asgari Ücret Tespit Komisyonu lağvedilmeli, asgari ücretin belirlenmesi süreci ülke ölçeğinde bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay almalıdır. Asgeri ücret çalışanları için elektrik, su ve doğalgaz kullanımı asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmalıdır."Grup, yapılan basın açıklaması sonrasında dağıldı.

HABERE YORUM KAT