1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Asgari ücret 1.800 TL olmalı
Asgari ücret 1.800 TL olmalı

Asgari ücret 1.800 TL olmalı

Asgari Ücret ne kadar olacak? İşte Asgari Ücrette son durum

A+A-
Asgari Ücrette zam için artık son düzlüğe girildi. Çalışanlar merakla ne kadar zam yapılacağını merak ediyor. 5 milyon Asgari Ücretli yüzde kaç zam alacak? Asgari Ücret yapılan zamdan sonra ne kadar olacak? Asgari ücret hakkında merak ettiğiniz her şey bu haberde.
 
Asgari Ücret Komisyonu'nun ilk toplantısına sıkı pazarlık damgasını vurdu. Hükümet iki yarı yıl için 3+3 teklif etti. Sendikaların beklentisi ise daha yukarıda
 
5 milyon asgari ücretlinin gözü dün başlayan asgari ücret görüşmelerinde. Çalışma Bakanlığı, Türk-İş ve TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Komisyonu, 1 Ocak 2015'ten itibaren geçerli olacak rakamı belirlemek için ilk toplantısını yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığındaki toplantı sıkı pazarlığa sahne oldu.
 
Bakanlık dünkü toplantıya 2015'te 6 aylık dilimler halinde yapılmak üzere yüzde 3+3 zam teklifiyle oturdu. Bu da net asgari ücrete aylık 31.60 lira zam anlamına geliyor. Asgari ücretin taban ücret olduğunu anımsatan Bakan Çelik, "Çalışanlara bu ücretin altında ödeme yapılmasını önleyen bir sosyal politika aracı. İşçi ve işveren bunun üzerinde bir ücret belirleyebilir" dedi. 
 
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise 3 kişiden 2'sinin asgari ücretli olduğunu belirterek "Bu maaşla işçilerin aileleriyle temel ihtiyaçlarını karşılaması bekleniyor" dedi. 
 
DİSK: NET 1.800 TL
 
2014'ün ilk 6 ayında aylık brüt asgari ücret 1.071, ikinci 6 ayında ise 1.134 liraydı. Bu yıl Türk-İş 1.447 brüt maaşa aile yardımı, refah payı ve enflasyon oranı eklenmesini talep ediyor. DİSK Başkanı Kani Beko ise toplantıda agsari ücretin bin 800 lira olması gerektiğini söyledi. 
 
Vatan

HABERE YORUM KAT