1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asfaltlama için hazırlıklar sürüyor
Asfaltlama için hazırlıklar sürüyor

Asfaltlama için hazırlıklar sürüyor

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, merkez ve kırsalda, kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle tahrip olan ve mevsim şartlarından dolayı bozulan yollarda yürüteceği çalışmaların programını oluşturmaya ve nisan ayı için hazırlıklarını yürütmey

A+A-
Kentin birçok noktasında bakım ve onarım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, hava şartlarının uygun olması durumunda nisan ayında asfalt sezonunu açacak.
 
Merkez ve kırsalda, kurumların altyapı çalışmaları nedeniyle tahrip olan ve mevsim şartlarından dolayı bozulan yollarda yürüteceği çalışmaların programını oluşturmaya başlayan Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, yürütülen hazırlıklar ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Araçların yollarda güvenli seyir izlemesi için asfalt sezonu öncesinde kentin birçok noktasında yama, bakım ve onarım çalışması yürütülen Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, sezonun başlamasıyla kırsal ve merkezde 3'er ekip oluşturulup, hızlı bir şekilde yolların asfaltlanacağını bildirdi.
 
Alınan bilgiye göre, altyapı çalışmalarında ve yeni yapılacak yol çalışmalarında kent merkezinde ve ilçelerde 260 bin ton asfalt dökülecek; 8 metre genişliğinde 7 cm kalınlığında yaklaşık 190 kilometre asfalt yapılacak.
 
KIRSALDA BİN 110 KM YOL ÇALIŞMASI
 
2015 yılı asfalt sezonu hazırlıkları kapsamında, 13 ilçede yürütülecek yol çalışmalarının ihale süreçleri tamamlanma aşamasına getirildi, yol ekipleri oluşturuldu. İhale süreçlerinin tamamlanması ve hava şartlarının da uygun hale gelmesiyle birlikte, kırsal kesimde 5 metre genişliğinde 700 kilometre sathi kaplama, 400 kilometre stabilize, 10 kilometre kilitli parke taşı olmak üzere toplam bin 110 kilometre yol çalışması yürütülecek.
 
Yaklaşık 5 bin 600 kilometre toplam kırsal yol ağının olduğu kentimizde, yıl içinde sadece kırsalda yapılacak çalışmalar toplam yolun yaklaşık yüzde 20'sine tekabül edecek ve sadece kırsal yol ağında yürütülecek çalışmalara 60 milyon lira harcanacak.
 
260 BİN TON ASFALT DÖKÜLECEK
 
Yol Yapım Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, altyapı çalışmalarında ve yeni yapılacak yol çalışmalarında, kent merkezinde ve ilçelerde 260 bin ton asfalt dökecek, 8 metre genişliğinde 7 cm kalınlığında 190 kilometre asfalt serilecek.
 
Bu program kapsamında, asfalt çalışmalarında 14 bin ton bitümün, 5 bin tonunun bedeli TÜPRAŞ'a yatırılırken, şu ana kadar bin 200 ton bitüm stoklara çekildi, 80 bin agrega alımı için ihale süreci devam ediyor. Bu çalışmalarda 210 bin ton asfalt müteahhitler tarafından, 50 bin ton asfalt ise Büyükşehir Belediyemiz ekiplerince dökülecek.
 
Ayrıca 30 bin ton asfaltın ise kent merkezi ve köy grup yollarında yama çalışmalarında kullanılacak, bu çalışmalar için de yaklaşık 40 milyon harcanacak. Yağmur suyu şebekesi çalışmalarının devam ettiği yerlerde ve yama çalışmalarında yine 3 yama ekibiyle çalışmalar sürdürülecek.
 
(YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT