1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Asayiş'e kadın eli
'Asayiş'e kadın eli

'Asayiş'e kadın eli

Diyarbakır'da en çok olay yaşanan Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ekipler Amirliği görevine getirilen baş polis Gonca Andaç, kentin tek kadın amiri.

A+A-

Üniversite sınavında bankacılık bölümünü kazanmasına rağmen son anda kararını değiştirip polis olmayı seçen 15 yıllık polis Gonca Andaç, 8 yıldır Diyarbakır'da görev yapıyor.

Diyarbakır Yenişehir'de görev yapan baş polis Gonca Andaç, halkın sevgisini kazanmış. Andaç, olaya karışanların onu görünce sakinleştiğini anlatıyor  Diyarbakır'da en çok olay yaşanan Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Ekipler Amirliği görevine getirilen baş polis Gonca Andaç, aynı zamanda kentin tek kadın amiri.. 8 yıldır kentte görev yapan Gonca Andaç, ilçede olaylara müdahale edip büyümesini önlüyor.

Kürtçe de öğrenen Gonca müdür, vatandaşlarla sohbet edip, onların dertlerini dinliyor.Üniversite sınavında bankacılık bölümünü kazanmasına rağmen son anda kararını değiştirip polis olmayı seçen 15 yıllık polis Gonca Andaç, 8 yıldır Diyarbakır'da görev yapıyor. Emniyet'in farklı birimlerinde görev alan bir çocuk annesi 40 yaşındaki Andaç, 2 ay önce kentte en çok olayların yaşandığı merkez Yenişehir İlçesi Emniyet Amirliği Asayiş Şubesi Ekipler Amirliği'ne atandı. Kentin varoş olarak tabir edilen birçok mahallesini de sınırları içinde bulunduran Yenişehir'de çalışan baş polis Gonca Andaç, yaşadığı zorlukların üstesinden kolaylıkla gelmeyi bilmiş. Kentte aynı zamanda asayiş gibi zor bir şubenin tek kadın amiri de olan Andaç, özellikle kavga gibi olayları büyümeden çözüyor. Söz konusu olaylara gittiğinde tarafların karşılarında bir kadın amir görünce kısa sürede sakinleştiğini söyleyen Gonca Andaç başından geçen olayları şöyle anlatıyor: "Geçenlerde ilçe otogarında 50-60 kişilik iki grup sopalarla kavga ettiği haberi üzerine olay yerine gittik. Şahısları tanıdığım için onlarla karşılıklı konuştum. Her iki tarafı olay büyümeden ikna ederek ellerindeki sopaları bırakmalarını sağladım. Yine yakın zamanda gittiğim bir olayda elinde kesici alet olan biri çevreye rahatsızlık veriyordu. Ben kendisine yaklaştım. Yanında bulunan arkadaşı 'Gonca Abla gelmiş bırak elindekini' diyerek onu sakinleştirdi."

KÜRTÇE DE ÖĞRENDİ

Ankaralı olan Gonca Andaç, yıllardır Diyarbakır'da görev yaptığı için Kürtçe de öğrendi. Baş polis Andaç, yeri geldiğinde esnaf ve vatandaşlarla Kürtçe konuşabiliyor. Kentte ilk kez bir kadının ekipler amiri olması zaman zaman dil sürçmelerine de yol açıyor. Bu duruma alışık olmayan Diyarbakırlılar, cadde ve sokaklarda olayların ortasında kadın amir görünce bazen şaşırıp "Müdür bey" diye hitap ediyor. Diyarbakır'ı sevdiğini söyleyen Gonca Andaç, "Uzun süre burada görev yapmak istiyorum. Mesleğim nedeniyle aileme, kızıma ayıracak çok vaktim kalmıyor. Ama polis olmak, çocukluktan beri idealimdi" diyor.

HABERE YORUM KAT