1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Asansörleri çalışmayan hastaneye modern cami asansörleri
Asansörleri çalışmayan hastaneye modern cami asansörleri

Asansörleri çalışmayan hastaneye modern cami asansörleri

Diyarbakır'da Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında 2010 yılında hizmete sokulan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanına Ankara Diyanet Camii'nin benzeri bir cami yapılıyor. 5 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği caminin minareleri ve katlarına asansörler

A+A-

Diyarbakır'ın Elazığ Karayolu üzerinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında yapımı tamamlanarak İl Sağlık Müdürlüğü'ne teslim edilen ve 2010 yılında hizmete sokulan 11 katlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 21 asansöründen önce 15'i, daha sonra ise 5'i güvenlik gerekçesiyle 2 ay önce kullanıma kapatıldı. Şu anda hastanede sadece 1 asansörün çalışması ve aradan geçen uzun süreye rağmen diğer asansörlerin ise onarılarak faaliyete sokulmaması, hasta ve yakınlarını perişan etti.

ASANSÖR SORUNU 3 AY SONRA ÇÖZÜLECEK

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Muhammet Güzel Kurtoğlu,, yeni asansörlerin ihalesinin yapıldığını ve 3 ay sonra asansörlerin faaliyete geçeceğini söyledi. Kurtoğlu, "Asansörlerin 15'i daha önce güvenlik gerekçesiyle kullanıma kapatılmış 6'sı ise hizmet veriyordu. Ancak yaptığımız incelemede bu 6 asansörün de güvenli olmadığını tespit ederek 5'ini kapattık. Hastanede şu anda acil olarak onardığımız sadece 1 asansör hizmet veriyor. Bu sorunu en kısa sürede gidermek için çalışmalara başladık. 3 ay sonra asansör sorunu bitmiş olacak" dedi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki eksiklikler devam ederken, hasta ve hasta yakınlarının dini vecibelerini daha rahat bir ortamda yerine getirebilmeleri için Diyarbakırlı hayırseverler elele verdi. Hastanenin acil servisi yanında tahsis edilen 6 dönümlük arazi üzerinde 5 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami inşaatına başlandı. Camii inşaatına para toplanabilmesi için de inşaatın yanına 'Hayırseverler cami yardımlarınızı bekler' tabelası asıldı.

Ankara DİYANET CAMİİNİN BENZERİ YAPILIYOR

Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cami Yaptırma Derneği Başkanı işadamı Selahattin Güneş, hayırseverlerden topladıkları paralarla Ankara Diyanet Cami'sinin bir benzerini yapacaklarını belirterek, yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olacağını söyledi. Caminin minare ve üst katlarına çıkmak için asansör sistemi kuracaklarını belirten Güneş, çevre il ve ilçelerden gelen ve hastanede yakınları bulunanlarında camii de gece ücretsiz konaklayabileceği misafirhane bulunacağını söyledi.

Güneş, "Hastanede küçük bir mescit bulunuyordu, ancak bu yetersiz. Hasta ve hasta yakınlarının rahat bir ortamda ibadet edebilmeleri için hayırseverler olarak elele verdik. Camimizin projesi Ankara Diyanet Camisi'nin bir benzeri. Diyarbakır'da asansörlü ilk cami bu olacak. Caminin önünde büyük bir dinlenme parkı, misafirhane, minare ve üst katlara çıkmak için asansör sistemi bulunacak. Tamamlandığında Diyarbakır halkına yakışacak bir cami olacak. Camiye şu anda isim koymadık. İsteyen hayırsever 'gerisini ben yaparım isim hakkını bana' verin derse kabul ederiz. Yeter ki camiyi istediğimiz şekilde bitirelim. İnşaat gayet hızlı bir şekilde devam ediyor. Hayırseverlerin yardımlarını sürdürmesini istiyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT