1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arzakçı'nın hedefi tüm sorunları çözmek
Arzakçı'nın hedefi tüm sorunları çözmek

Arzakçı'nın hedefi tüm sorunları çözmek

DİYARBAKIR- Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Abdullah Arzakçı, yıllarca yaşanan şiddet ve çatışma ortamı nedeniyle bölgenin potansiyeli kullanamadığına dikkat çekerek, bölgede artık sosyal adaleti sağlamanın zamanının geldiğini vurguladı.

A+A-
Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Abdullah Arakçı, yaptığı basın açıklamasıyla, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıkladığı 21 maddelik seçim bildirgesinin detaylarını anlattı. Bölgenin refah ve güveni, gençlik, kültür ve sanat çalışmaları ile sanatçılar için yapacaklarını anlatan Arzakçı, yıllarca bölgede yaşanan çatışma ortamı ve şiddet nedeniyle bölgenin ve Diyarbakır'ın sahip olduğu potansiyeli tam olarak kullanamadığına dikkat çekti.
 
 
Bölgede artık sosyal adalet ve ekonomik gelişmeleri sağlamanın zamanının geldiğine işaret eden Arzakçı, "Bölgemizde ve Diyarbakır'da huzur, refah ve güven ortamının oluşması gerekli. Bölgenin ana ekonomik kaynağı olan tarım ve hayvancılık, bu gelişemedi. Diyarbakır turizm imkanları açısından bir çok ilin gerisinde kaldı, yerli ve yabancı turisti kentimize çekemedik. Diyarbakır'a ve bölgemizdeki diğer illere yatırımlar olmadı. Özel yatırımcıları da yatırım yapmaya teşvik edemeyince istihdam sorunu ortaya çıktı. Yatırım olmayınca işsizlik de arttı. Diyarbakır'ın genç nüfusunu değerlendiremedik. Bu sorunlar çözülürse her şey tersine dönecek.
 
 
Diyarbakır'ın ve bölgenin adeta kaderi değişecek. Bölgemizin her coğrafyasında yaşayan insanlarımızın refah düzeyi artacak. Gençlerimiz geleceğine daha umutla bakacak. Yatırımlarla işsizlik ortadan kalkacak. Kırsalda tarım ve hayvancılık gelişecek ve kısaca bu sayede Bölgemizde refah çok daha üst seviyelere çıkacak" dedi.
 
"HALK ARTIK TALİHSİZLİK YAŞAMAK İSTEMİYOR"
 
Çözüm sürecinin bölgeye sağladığı katkıya işaret eden Arzakçı, sürecin mutlaka devam etmesi gerektiğini ifade etti. Bölgede yaşayan insanların artık talihsiz durumlar yaşamak istemediğini anlatan Arzakçı, "Diyarbakır'ımızı ve bölgemizi kalkındıracak projelerin, refahın, yatırımların artık konuşulması ve hayata geçirilmesi gerekiyor. Bağımsız milletvekili seçilmem durumunda Meclis'te parti gözetmeksizin bölgenin refahı, huzuru ve ekonomik olarak kalkınması için yatırımlardan pay alması, insanlarımızın mutluluğu ve geleceğe yönelik umutlarının artmasına sebep olacak en büyük etkenlerden biri olarak gördüğüm çözüm ve barış sürecinin devam etmesi için özellikle çalışmalar yapacağım" diye konuştu.
 
"GENÇLER İÇİN ÖZEL ÇALIŞMALAR YAPACAĞIM"
 
Seçim bildirgesinin bir diğer önemli maddesinin bölgedeki gençleri ilgilendirdiğine vurgu yapan Arzakçı, şunları kaydetti:
 
 
"Bölgemizdeki gençler, eğitim sistemi, bölgeler arası gelişmişlik farkları, cinsiyet, töreler, aile içi iletişim bozuklukları, demografik yapı ve istihdam politikaları gibi nedenlerden dolayı kendilerini adeta bir çıkmazın içinde görmektedirler. Meclis çatısı altında bulunan tüm partiler bir araya gelip bir gençlik politikasını ortaya koymalılar. Bu her milletvekilinin parti gözetmeksizin görev alanına girer. Türkiye'de bölgeler ve iller arası gençler arasında bilgi ve deneyim paylaşımını artırıcı sosyal faaliyetlerin düzenlenmesini önemli görüyorum. Özellikle bölgemizde gençler bir çok sorunla karşı karşıyalar.
 
 
Dezavantajlı kesim durumunda olan gençlerimize sağlıklı alanlar sunmalıyız. Gençlerimizin eksikliğini ve ihtiyacını duyduğu alanlarla ilgili çalışmalar yapılmalı. Seçilirsem gençlerimizin eksikliğini duyduğu başta istihdam alanları olmak üzere, kültür, sanat, spor, sosyal yaşam, mesleki atölye çalışmaları gibi konularda özel çalışmalar yapacağım. Ayrıca toplum yararına çalışacak, toplumsal felaketler, uyuşturucu madde bağımlılığı ile mücadele, gençlik kamplarına yönelik ortak projeler üretme, gençlik festivalleri, bilişim ve iletişim teknolojilerinde geliştirici projeler ve dezavantajlı gençler ve gençlerin karşılıklı değişimi ve hareketliliğine yönelik projelerimin yanı sıra uzman eğitmenlerle periyodik olarak konferanslar ve kurslar düzenlenecek."
 
 
 
"SANATÇILAR İÇİN DE ÇABALAYACAĞIM"
 
 
Diyarbakır'ın, yüzyıllar boyunca aralarında dünyaca ünlü insanların bulunduğu pek çok ilim ve bilim adamları, yazarlar, sanatçılar ve zanaatkarlar yetiştirdiğini anlatan Arzakçı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
 
 
"İnsanları kötü duygulardan kurtaran, onlara iyi olması gereken duygular aşılayan, ayrıca yaşadığı şehrin ve sınıfın insanlarına bir kişilik ve yaşama bilinci aşılayıp birliğini sağlayan sanat, insanların birbirlerine yaklaşmasına da yardım eder. Sanat bizleri sanatçı aracılığı ile bir araya getirerek yaşamımızı daha da bir genişletir.
 
 
Yani sanatın yaşamı artırıcı bir işlevi olduğuna inanıyorum. Seçilirsem yıllarca talepleri ve istekleri gözardı edilmiş, hakları korunmamış sanatçılarımıza sahip çıkılacak, Sanatçılara daha çok özgürlük, haklarının verilmesi, örgütlenmelerinin teşviki ve sanatçılara danışılarak güncel konulardaki taleplerini somut olarak dinleyip gerekli girişimlerde bulunacağım. Sanatı toplumsal yaşamımızdaki önem ve değeri yönünden ele alıp gerekli çalışmaları yürüteceğim. Toplumsal yaşamı hiçbir zaman sanattan bağımsız düşünemiyorum. Toplumda kendi sanatına ve sanatları icra eden sanatçılarımıza, geleceğimizi oluşturacak gençlerin sanat eğitimlerine büyük önem vereceğim.
 
 
Bölgemiz ve Diyarbakır'da kültürel değerlerimizi tanıtmak, unutulmaya yüz tutmuş zanaatlarımızı ve zanaatkarlarımızı yaşatmak, geliştirmek, yaymak, değerlendirmek ve benimsetmenin, tarihi ve kültürel varlıklarımızın tahribini ve yok edilmesini önlemenin, teşvik ve desteklenmesi için gerekli önlemleri alacak çalışmaların içerisinde olacağım.
 
 
Ayrıca kültür-sanat ve sanatçılar konularıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını ve özel sektörü yönlendirip bu kuruluşlarla işbirliğinde bulunarak iletişimi geliştirip işbirliği içerisinde çalışmalar yapacağım."
 
 
(MP-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT