1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Artık bu halkın sabrı taşıyor’
‘Artık bu halkın sabrı taşıyor’

‘Artık bu halkın sabrı taşıyor’

Silvan İlçesi’nde üç mahallede ilan eden sokağa çıkma yasağı 12’nci gününe girerken, yasağa yönelik tepkiler ülke geneline yayıldı.

A+A-

 Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde Diyarbakır’da düzenlenen yürüyüşte binlerce kişi “Sokaklardayız ve yasakları tanımıyoruz” sloganı ile yasağı protesto etti. Yürüyüşün ardından konuşan başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, “Artık bu halkın sabrı taşıyor” dedi.
 
Diyarbakır’ın Silvan İlçesi Konak, Tekel ve Mescit mahallelerinde 6. kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 12. gününe girdi. Yasağa yönelik tepkiler doğudan batıyua doğru her geçen gün büyüyor. Diyarbakır’da da siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde binlerce kişi düzenlenen yürüyüş ile yasağı protesto etti. Kayapınar ve Bağlar ilçelerinde toplanan yurttaşlar Tesisler Mevkii'nde bulunan DBP İl Örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti.

2 koldan gerçekleştirilen yürüyüşler ile partinin İl Örgütü önünde bir araya gelen binlerce kişi, yasağa karşı tepkilerini attıkları sloganlarla haykırdı. Burada yapılan hazırlıklar sonra sayıları on bini kişiyi bulan kitle, açtıkları "Direniyoruz ve yasakları tanımıyoruz", "Sokaklardayız ve yasakları tanımıyoruz" ve "Bijî berxwedana xweserî" pankartları arkasında Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Aynı esnada Yenişehir ilçesinde toplanan yurttaşlar da kitle ile buluşmak üzere Koşuyolu Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. 

'Her yer direniş, her yer Farqîn' sloganları yükseldi

DBP İl Örgütü binası önünden başlayan yürüyüşte "Şırnak Hacı'yı, Amed Ferhat'ı yaşatacaktır" ve "Bijî berxwedana Farqînê" yazılı dövizler ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının bulunduğu flamalar da taşındı. Kitle yürüyüş boyunca ise "Amed uyuma direnişe sahip çık", "Her yer direniş, her yer Farqîn" sloganları attı. Koşuyolu Parkı'na doğru çektikleri zılgıtlar ve alkışlarla akan kitle, Batıkent Kavşağı'nda Yenişehir ilçesinden gelenler tarafından yine sloganlarla karşılandı. İki yürüyüş kolunun birleşmesi sonrası Koşuyolu Parkı'nda gelindiğinde ise "Çerxa şoreşê" marşı eşliğinde Silvan direnişi selamlandı. 
 
Şimşek: Kürdistan halkı asla boyun eğmedi ve eğmeyecektir
 
Yürüyüşün ardından konuşan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, "Elini yüreğimize uzatıp koparmak isteyenlere asla izin vermeyeceğiz. Kürt halkı birlik ve beraberlik ruhuyla saldırıları boşa çıkarabilir. AKP hükümeti seçimler öncesi saray ve iktidarı için Kürdistan topraklarında savaş konseptini hayata geçirdi. Biz biliyoruz ki Kürdistan ne kadar karanlık edilmek istense de karanlığın ardından aydınlık doğacaktır ve Kürdistan'ın özgürlüğü yakındır. Nusaybin, Cizre, Şırnak, Silopi, Sur ve Silvan'da özerkliğini ilan eden halka dönük yoğun saldırılar yapıldı. Bugün Silvan abluka altındadır. Ancak oradaki saldırıları vicdanı insanlıktan yan olanlara bu saldırıları kabul etmeyip alanlara çıkmalıdır. Hep birlikte ayaklanıp saldırıları boşa çıkaralım. Saldırı ve katliamlar yapanlar tarihe dönüp baksınlar, Kürdistan halkı asla boyun eğmedi ve eğmeyecektir de" diye konuştu. 

Pir: Silvan'daki kelle avcılarınızı bir an önce geri çekin

Şengal'i özgürleştirme hamlesinde yer alanları selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise şunları söyledi: "Siz bizim özgürlük yürüyüşümüzü asla durduramazsınız. Kardeşliğin onurlusu olacaksa biz hazırız ancak Kürt halkına topyekûn savaş başlatırsanız Kürt halkı ayaklanır. Kürt halkının ayaklanması karşısında kimse duramaz. Onurlu bir kardeşlikten yanaysanız, ilk adım olarak Ankara müzakere masasına oturmalıdır. İkincisi Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit sonlandırılmalı ve son olarak yeni sivil Anayasa oluşturulmalıdır. Ama her şeyden önce Silvan'daki kelle avcılarınızı bir an önce geri çekin. Artık bu halkın sabrı taşıyor."
 
Yürüyüşe HDP milletvekilleri Ziya Pir, İmam Taşçıer, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, tüm ilçe belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile on binlerce kişi katıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler