1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Artık bu coğrafyada toprak, kana doydu’
‘Artık bu coğrafyada toprak, kana doydu’

‘Artık bu coğrafyada toprak, kana doydu’

Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, HDP’ye yönelik saldırılara tepki göstererek, can güvenliğinin olmadığı bir ortamda sandık güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirtti.

A+A-

Seçime az bir süre kala HDP’ye yönelik saldırılar ve operasyonlar gidererek artarken, Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri, duyarlılık çağrısında bulundu.

İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, bu saldırıların önünün alınması hükümet elinde ve onun sorumluluğu altında olduğunu söyledi. Bazı partilerin seçim çalışmalarında kullanmış olduğu ayrıştırıcı ve tekleştirici dilin bu tür olaylara sebep olabileceğine dikkat çeken İnceören, yaşanan saldırılardan kaynaklı halkın arasında seçimlere hile karışabileceği yönünde ciddi bir güvensizlik olduğunu belirtti. Hangi partiye olursa olsun yapılan bu tarz saldırıları şiddetle kınadıklarını vurgulayan İnceören, hükümetin bunları yapanları yakalayıp gerekli yasal işlemleri derhal başlatması gerektiğini söyledi.


‘Artık bu coğrafyada toprak, kana doydu’


Yüzde 10 barajının antidemokratik olduğunu söyleyen Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (DTSO) Ahmet Sayar, barajın aynı zamanda seçim sürecinde HDP’ye yönelik bilinçli yapılan saldırıların kaynağı da olduğunu belirtti. Diğer partilerin Diyarbakır ve bölgede seçim çalışmalarını rahat bir şekilde sürdürdüğüne dikkat çeken Sayar, HDP’nin de diğer partiler gibi Türkiye’nin 81 ilinde çok rahat bir şekilde seçim çalışmalarını yürütebilmesi gerektiğini söyledi. Sayar, HDP’ye yönelik Adana, Mersin, Şırnak ve son olarak Bingöl Karlıova’daki yapılan saldırıları hatırlatarak, “Belli ki bir şekilde geçmiş dönemlerde bölgede yaşanan ve birçok insanımızın yaşamının yitirmesine neden olan olayların tekrarlanmasına yönelik bir durum yaratılıyor” dedi.

 

Dolayısıyla halkın bu tür saldırılara karşı son derece sağduyulu, serinkanlı ve dikkatli olması gerektiğini söyleyen Sayar, “Artık bu coğrafyada toprak, kana doydu ve bundan sonraki süreçte hiçbir insanımız yaşamını yitirmemelidir. İnsanlarımız hangi renkten, hangi kimlikten veya hangi inançtan olursa olsun barışçıl yöntemlerde ısrar etmelidir” şeklinde konuştu. Sayar ayrıca, can güvenliğinin olmadığı yerde sandık güvenliğinden çok ta bahsedilemeyeceğini ve bu konuda kaygılarının olduğunu aktardı.


 ‘Tehdit edecek unsurlardır’


Bu seçimde yoğunluklu olarak HDP’nin saldırıya uğradığını ve saldırıların sadece batıda değil doğuda da yapıldığına dikkat çeken Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Cihan İpek de, bu durumun manidar olduğunu ve bunun üzerinde düşünülmesi gerektiğini söyledi. Yapılan saldırıların faillerinin derhal yakalanması gerektiğine vurgu yapan İpek, saldırıların bireysel mi yoksa organizeli bir şekilde belli bir merkezden yapılıp yapılmadığının ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Gerek parti bürolarına gerekse de miting alanlarına yapılan saldırıların insanlar arasında korku ve endişe yarattığını söyleyen İpek, “Bu saldırılar seçim güvenliğini tehdit edecek unsurlardır. Devlet ve yetkililer bu konuda önlem almak zorundadır” dedi.


‘Oy mu çalmayacaklar!’


HDP’ye yapılan saldırıların gün geçtikçe şiddetlenerek arttığını belirten KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cemil Akar da, hükümet yetkililerinin alanlarda savurduğu tehditkar ve saldırgan tutumlarının topluma şiddet olarak geri döndüğünü söyledi. Akar, yapılan onca saldırıdan sonda seçim güvenliğinden bahsetmenin imkansız olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Bu saldırıları yapanlar, oy mu çalmayacaklar!”

HABERE YORUM KAT