1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Arsa satışına çok sert tepkiler
Arsa satışına çok sert tepkiler

Arsa satışına çok sert tepkiler

Diyarbakırspor’un tek gayrimenkulü olan Şanlıurfa yolundaki 100 dönümlük arsasının, mahkeme kararıyla satışa çıkarılmasına eski başkanlar ve taraftar adeta ateş püskürdü.

A+A-

DİYARBAKIR - Yaşadığı ekonomik krizden dolayı, 2009-2010, 2010-2011, 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında ara vermeden amatör lige düşen Diyarbakırspor’un kalan tek gayrimenkulü olan 100 dönümlük arsasına göz dikildi.

2. amatör lige düşen ve takım kuramadığı için lige devam edemeyen Diyarbakırspor’un ismi, Yıldız 21 Gençlikspor olarak değiştirildi. Kulüp binası dahi elinden alınan Diyarbakırspor’un tek dikili ağacı üzerinden rant sağlanmaya çalışılıyor.

Diyarbakırspor’a ait 100 dönümlük arsa resmen satışa sunuldu. Diyarbakır 5.İcra Dairesi, kulübün eski personeli İsa Sadebal’ın açtığı davayı kazanması üzerine 19 Ağustos’ta ihale yapılmak üzere Şanlıurfa yolundaki arsa için resmi satış ilanı çıkardı. Arazinin satılmasına büyük tepki gösteren eski başkanlar ve taraftarlar büyük tepki gösterdi.

“DİYARBAKIRSPOR’UN ŞEREFİ SATILIYOR”

Diyarbakırspor’un tek dikili ağacının 100 dönümlük arsa olduğunu hatırlatan Diyarbakırspor Eski Kulüp Başkanı Adnan Öktüren; “Diyarbakırspor’a hibe edilen 100 dönümlük arsa kulübün tek dikili ağacıdır. Arsanın satılması, bir şirket iflas eder, onun şerefi satılmaya çalışılır. Bu arsanın satılması da böyle bir durumdur. Diyarbakırspor’un şerefi satılıyor. Biz yönetimde olduğumuz dönemde çektiğimiz zorluklara rağmen araziyi satmayı hiç düşünmedik. Arazinin satılması çok yanlıştır. Diyarbakırspor bir efsanedir. STK temsilcileri, eski kulüp başkanları bir araya gelip, arazinin satılmaması için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

“SATILMASI İHANET OLUR”

Arsanın satılmasının ihanet olduğunu söyleyen Diyarbakırspor Eski Kulüp Başkanı Çetin Sümer ise; “Biz o dönemde çok büyük sıkıntılar çektik, mağdur olduk. Ama yine de bu arsaya dokunmadık, dokunulmasına izin vermedik. O arsa Diyarbakırspor’un tek dikili ağacıdır. Aynı zamanda kentin, spor tesisi anlamında ihtiyacını karşılayacak önemli bir arsadır. Bizimde kulüpten alacağımız var. Diyarbakırspor’un tek bir malına göz dikmedik, kulübe icra göndermedik. Şimdi birileri bu arazi üzerinden rant sağlamaya çalışıyor. Bu ihanete asla izin verilmemeli. Diyarbakırspor’un çıkarları ön planda tutulmalıdır” dedi.

VALİ VE SAVCIYA ÇAĞRI

Arsanın satılmasına tepki gösteren Diyarbakırspor Eski Kulüp Başkanı Abdurrahman Yakut ise; “Diyarbakırspor’un maddi, manevi tüm geliri ve imkanları bazı art niyetli kişiler tarafından, şahsi menfaatleri uğruna peşkeş çektirildi. Diyarbakırspor’un başarısında pay sahibi olan, emek harcayan insanların ve kulübe ciddi emek harcayan personellerin alacakları mevcut, bunu göz ardı etmemek lazım. Ama bu personeller keşke alacaklarını alabilmek için verdikleri mücadeleyi arsa satışı üzerinden değil, o dönemki yöneticilerin yakasına sarılarak gösterebilseydi. Yani personellerin alacaklarını yöneticilerin yakalarına sarılarak alması gerekirdi. Maalesef mahkemede mağdur edebiyatı yaparak işin kolayını seçtiler. Benim önerim şudur; illa arsa satılacaksa, burada amaç personel alacağının tahsil edilmesiyse o zaman 10 dönümlük bölümü satılsın. Bu 10 dönümün satışından elde edilecek para personel alacağına tekabül etmektedir. Burada başta Diyarbakır Valisi olmak üzere, Cumhuriyet Başsavcılığı ve İcra Mahkemesi Diyarbakırspor’un duayenlerini çağırıp dinlemeleridir. Alacakları olan personellere önerim, alacaklarının faizlerini kulübe hibe etsinler. Gerçek Diyarbakır ve Diyarbakırspor sevdalısı olduğunun samimiyetini gösterir” dedi.    

“ARAZİDE YETİMİN HAKKI VAR”

Diyarbakırspor’un tek gayrimenkulü olan 100 dönümlük arazinin satılmaması için yıllarca mücadele ettiklerine dikkat çeken Azrailler Grubu Derneği Başkanı Ramazan Tugay ise; “Diyarbakırspor’a 2004 yılında dönemin Kulüp Başkanı Ahmet Göksu’nun girişimleriyle hayırsever bir vatandaş tarafından kulübe hibe edilen 100 dönümlük arsanın satılmaması için şer konmuştu. Ama bugünlerde bazı kişiler bu arsanın satılması için çalışıyor. Birçok kişi arsanın satışı için Diyarbakırspor’a sahip çıkıyormuş gibi gösterdi. Bazen keşke bu arsa olmasaydı diyoruz. Belki olmasaydı takım bu hale gelmezdi. Eğer bu arsanın satışından gelen para Bağkur, SSK borçlarına gidiyorsa satılsın. Ama eğer bu borçlara gitmiyorsa hayali alacaklar gösteren kişilere gidiyorsa satılmasına asla izin vermeyiz. O arsada yetimin hakkı var. Satılmasına karşı duracağız” dedi.

“KARŞI DURACAĞIZ”

Diyarbakırspor’a kayyum olarak atanan Abdulkadir Duran’ı suçlayan Taraftarlar Birliği Başkanı Zülküf İşlek ise; “Diyarbakırspora sahip çıktığını söyleyen Abdulkadir Duran arsanın peşindeydi. Yoksa takım için uğraş vermiyordu. Onun tek amacı arsayı satıp para kazanmaktı. Spor geçmişi olmayan, takımı alıp amatör lige bile katılamayan birinin bu kulüpte başka ne işi olabilir. Birçok kulüp başkanı geldi, bütün zorluklara rağmen bu araziyi satmayı düşünmedi. Takıma hiçbir katkısı olmayan Abdulkadir Duran’ın bu araziyi almasını istemiyoruz. Arazi satılıp alacağı olan personel alacağı ödenirse satılsın. Fakat başka amaçla satılırsa buna asla izin vermeyiz. Sonuna kadar karşı durup, mücadele edeceğiz” dedi.

“ARSAYI SATTIRMAYACAĞIZ”

Arsanın satılmasına vatandaşlar da büyük tepki gösterdi. Vatandaşlar; “Diyarbakırspor bu kentin efsanesiydi. Kulüpte yapılan yanlışlar ve rant peşinden koşan yöneticiler, kentin değeri olan bu efsane takımın bitmesine neden oldu. Tek eğlence kaynağımız, maçları izlerken büyük sevinç yaşadığımız Diyarbakırspor artık yok. Fakat rant uğruna takımı bitiren bazı pasif yöneticiler, şimdide kulübün yaşamasını sağlan tek malvarlığı olan 100 dönümlük arsaya göz dikti. Bu arsayı satıp kulübü tamamen bitirmek istiyorlar. Ama artık yeter diyoruz. Bizim tek eğlence kaynağımız olan takımı rant uğruna bitirenler artık bu takım üzerinden elini çeksin. Biz Diyarbakırspor’un tek dikili ağacı olan 100 dönümlük araziyi rant uğruna sattırmayacağız. Bunu yapanların karşında sonuna kadar duracağız. Satışı durdurmak için bütün spor camiasının devreye girmesini bekliyoruz” diye konuştular. 

Kaynak: Güneydoğu Güncel Gazetesi -  Volkan Eser - Mehmet Kayahan

HABERE YORUM KAT