26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,876
  %0.10
 • Dolar
  3,0862
  %0.47
 • Euro
  3,3706
  %0.77

Arpa hasadı rekor kırıyor

Arpa hasadı rekor kırıyor

02 Haziran 2015 Salı 17:10

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kuru tarım yapan çiftçiler, yılın ilk mahsulü olan arpanın verimde rekor kırdığını belirtti.

Gaziantep’te hasat döneminin başlamasıyla birlikte biçerdöverler ekinleri biçmeye başladı. Daha önce ürün rekoltesinin çok düşük olduğunu belirten Barak Ovası çiftçileri, 20 yıldır verimin ilk defa bu yıl yüksek olduğunu ifade etti.
 
 
Dönüm başına 350 ile 500 kilo arasında ürün elde ettiklerini söyleyen çiftçiler, daha önce en fazla 200 kilo mahsul aldıklarını, bu yılın oldukça bereketli geçtiğini ve arpa hasadında rekor kırdıklarını ifade etti.
 
 
Korkmazlar köyünde çiftçilik yapan Mehmet Ali Korkmaz, 40 yıldır çiftçi olduğunu ifade ederek, "Çiftçilikle uğraşıyoruz. Hasılatımız bu sene her seneye göre iyidir. Allah yüz bin bereket versin. Çok şükür, kısmetimiz neyse Allah onu vermiştir" dedi.
 
 
Biçerdöver çalıştıran ve 30 yıldır Barak Ovası'ndaki çiftçilerin ürünlerini biçen Hakan Akar da bu sene mahsullerin çok iyi olduğunu belirterek, “350 ile 450 kilogram arasında arpa alıyoruz. İlk olarak buradan hasada başlıyoruz. Türkiye’de ilk olarak buradan başlanır. Şanlıurfa, Çukurova, ondan sonra Konya bölgesine gider.
 
 
Konya bölgesinden sonra da Kırşehir, Yozgat, Sivas tarafına gider” şeklinde konuştu. Biçerdöver çalıştıran Tevfik Kalkan ise sezonu Nizip’te açtıklarını ve arpa biçtiklerini söyleyerek, “Dönümden 350 ile 450 kilo arası ürün elde ediliyor. Hasat bu sene her seneye göre çok iyi. Yani bizim Barak Ovası 20 yıldır dönüm başına hiç 200 kilogram ve üstü ürün almadı, arpa, buğday kazanmadı ama bu sene dönüm başına 350-400, bazen 500 kilograma kadar da veriyor. Her senenin gelirine göre bu senin geliri güzel” dedi.
 
 
Çiftçilerin fiyattan memnun olmadığını belirten Tevfik Kalkan, “Fiyatlar çok düşük. Daha Toprak Mahsulleri Ofisi de fiyat açıklamadı. Çiftçiler memnun değil. Taban fiyatın en az 75 kuruş olması gerekiyor, çünkü gübre ve mazot pahalı. Arpa fiyatı, mazot ve gübre fiyatına göre çok düşük. Çiftçinin masrafı çok. Ürün iyi olsa da çiftçiyi kurtarmıyor. Biçerdöver fiyatları aynı, buğday fiyatları 10 senedir bildiğim kadarıyla aynı. Bizim bölgede arpa bitti ama Toprak Mahsulleri Ofisi fiyat açıklamadı” ifadelerini kullandı.
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 3798
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com