1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Arkadaşlarım gözümün önünde suya kapıldı'
'Arkadaşlarım gözümün önünde suya kapıldı'

'Arkadaşlarım gözümün önünde suya kapıldı'

Diyarbakır'da yaz aylarında çocukların serinlemek için girdiği Dicle Nehri her yıl olduğu gibi bu yılda can almaya devam ediyor.

A+A-

Dicle Nehri'ne yüzmek için giren çocuklar, paraları olmadığı için havuzlara gidemediklerini kaydederek, "Burada cankurtaran yok, birisi boğulsa biz hepimiz onun arkasından atlıyoruz" diyerek yaşanan tehlikeye dikkat çektiler.


Yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle çocukların serinlemek için Dicle Nehrine akın etmesi boğulma vakalarını da beraberinde gündeme getirdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Arama Kurtarma ve Dalgıç Birimi'nin verilerine göre, son 9 yılda bölgedeki nehirlerde 106 kişi boğularak yaşamını yitirirken, bu rakam son 3 ayda 6'ya ulaşmış bulunuyor. Bölgedeki nehir kenarlarında 2006 yılında 3, 2007 yılında 16, 2008 yılında 23, 2009 yılında 18, 2010 yılında 9, 2011 yılında 7, 2012 yılında 6, 2013 yılında 16, 2014'de ise 8 kişi boğuldu. Boğulma vakalarında Devlet Su İşleri'nin (DSİ) bölgede bulunan baraj kapaklarını zamansız ve habersiz açması. DSİ'nin ihmalinin yanında nehirlere serinlemek için giren yurttaşlarında dikkatsizliği buna eklenince boğulma vakaları kaçınılmaz oluyor.


Dicle nehri kenarında oturan Havva Ulaş (63) adlı yurttaş, çocukların kendilerinden gizli serinlemek için sürekli Dicle Nehri'ne indiğini ve bu durumdan kaynaklı da sürekli korku içerisinde olduklarını ifade etti. Barajların yapımı ile birlikte Dicle Nehri'nin boğulmalara davetiye çıkardığını dile getiren Ulaş, "Azrail'in yeri gibi olmuş ve bu yüzden korkuyoruz. Önceden nehir kenarına gittiğimizde hiç korkumuz yoktu ancak barajların yapımı ile bu değişti. Baraj kapaklarının habersiz ve zamansız açılmasından kaynaklı çocuklar boğulma tehlikesi altında" dedi.
Ulaş, yetkililerin boğulma vakalarına karşı bir an önce tedbir alması içinde çağrıda bulunuyor.
 
'Paramız yok ki havuza gidelim'


Dicle Nehri'ne her gün serinlemek için gelen Vahyettin Bilen (15) adlı çocuk, ailesinden habersiz nehire geldiğini belirterek, "Paramız olmadığı için havuzlara gidemiyoruz. O nedenle buraya gelip serinleniyoruz" ifadesinde bulunuyor. Zengin çocukların para vererek havuzlarda yüzdüğünü ancak kendisinin parasının olmadığı için nehire geldiğini aktaran Soner Esmer (12) adlı çocuk ise, vücuduna bağladığı pet şişelerle suyun üzerinde kalma çabası veriyor.
 
'Arkadaşlarım gözümün önünde suya kapıldı'


Şeyhmus Uçar (14) adlı çocuk ise nehirde iki arkadaşının gözleri önünde suya kapılarak yaşamını yitirdiğini kaydederek, "Burada cankurtaran yok, birisi boğulsa biz hepimiz onun arkasından atlıyoruz" diye kaydetti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler