1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arjen Ari şiir yarışması ödülü
Arjen Ari şiir yarışması ödülü

Arjen Ari şiir yarışması ödülü

DİYARBAKIR - Diyarbakır Kitap Fuarı'nda Arjen Ari şiir yarışması ödülü düzenlenen törenle verildi. Ödülü genç şair Yahya Ömeri aldı.

A+A-
Diyarbakır Sümer Park'ta açılan 1. Diyarbakır Kitap Fuarı'nda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürt Yazarlar Derneği, Evrensel Basın Yayın, Lis Yayınları, Ronahi Yayınları ve Arjen Arî ailesi tarafından iki yıldır düzenlenen Arjen Ari ödül töreni yapıldı.
 
 
Sümer Park Resepsiyon Salonu'nda yapılan törene; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Osman Kavala, Berken Bereh, Lal Laleş, Necla Arî, Şeyhmus Diken ve çok sayıda edebiyatçı katıldı. Törende konuşan Fırat Anlı “Onu geç tanıdık, erken kaybettik. Onun kaybıyla Kürtler çok önemli bir rengini ve sesini yitirdi” dedi.
 
 
Fırat Anlı, Kürt Edebiyatı'nın temel unsurlarından olan hüzün ve mutluluğun Arjen Ari'nin de şiirin de öne çıktığını anımsattı. Anlı, “Hayatını kaybettiğinde cezaevindeydik, onunla vedalaşma şansımız olmadı ama onunla birlikte Kürtler bir rengini ve sesini yitirdi” diye konuştu. 
 
 
Anlı, çok önemli bulduğu bu yarışmanın devam edebilmesi için belediye olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını bildirdi. Anlı, konuşmasının ardından Kürtçe'ye yaptığı katkılardan dolayı onur ödülü alan Osman Kavala'ya ödülünü verdi.
 
 
Ardından kürsüye gelen şair Berken Bereh ise modern Kürt şiirinin önemli şairlerinden olan Arjen Ari'nin klasik Kürt edebiyatı ile modern Kürt edebiyatı arasında çok önemli bir köprü olduğunu söyledi. Bereh, “O yüzden onun adına düzenlenen bu tören Kürt edebiyatı için de çok değerlidir” diye konuştu. 
 
 
Bereh, birincilik ödülü alan Yahya Ömeri'ye ödülünü vererek, genç şairi kutladı.
 
 
(DRY-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT