1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arjen Ari Diyarbakır'da anılacak
Arjen Ari Diyarbakır'da anılacak

Arjen Ari Diyarbakır'da anılacak

“Dil her şeydir, eğer dil olmazsa halklarda olmaz” diyen Şair Arjen Ari, Kürt yazarları tarafından 27 Ekim'de anılacak. Ari'nin yaşamı boyunca Kürt halkının mücadelesinin yükseltmesini ve yapılan katliamları unutmasını söylediğini belirten Kürt yazarlar,

A+A-

Şair Arjen Ari ölümünün birinci yıldönümünde Kürt yazar ve sanatçıları tarafından 27 Ekim'de Cegerxwîn Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Tiyatro Salonu'nda anılacak. Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanı Mehmet Yılmaz, Şair Arjen Ari'nin Cegerxwîn, Osman Sebri ve Celalet Ali Bedirxan'ın son zinciri olduğunu belirterek, “Şiirlerini sistem tarafından Kürtler üzerinde gerçekleşen asimilasyonlar nedeniyle hep maruz kalan Kürtler için yazıyordu. Çok inatçıydı. En büyük inatlarından birisi de Kürt dilinin yaşatılması ve dil üzerine yoğunlaşmasıydı. 'Dil her şeydir, eğer dil olmazsa halklarda olmaz' diyordu. Şiirleri modernite yaşamını anlatıyordu. Özgürlüğü ve mağduriyeti anlatıyordu” diye konuştu.

Ari'nin her yerde Kürtçe konuştuğunu belirten Yılmaz, Kürt dilinin korunmasının gerektiğini ve Türk dilinin Kürt halkını kör ettiğini ifade etti. Yılmaz, “Ari, Kürt halkına, mücadeleye ve örgüte söz vermişti. Türkçe konuşmayacağım ve yazmayacağım demişti. Yaşamıyla, şiirleriyle ve duruşuyla bizleri bugünlere getirdi. Kürt halkına hassasiyetini ve inatçılığını çok sevmiştim” dedi.

Ari'nin şiirleriyle ve hikâyeleriyle Kürt kültürünü esas aldığını ve insanlara karşı çok hassas davrandığını belirten Yazar Hogiré Berbır ise, Ari'nin “Şiirlerimi anlarsanız mücadeledeki eksiklikleri anlayacaksınız” sözünü kullandığını belirterek, “Ari Kürt halkının mücadelelerini yükseltmesi konusunda hep en ön saflarda oldu. Bu mücadelesi ve özelliği benim üzerimde etki yarattı. Ben inanıyorum ki, Kürt halkı Ari'nin saklı kalmış şiirlerindeki sözleri anlayıp mücadeleyi hızlandıracaklar. Ari'nin yüreğindeki edebiyat tutkusu bizim içimizde her zaman yer edilecektir” diye konuştu.

'Türk devletine şiirleriyle isyan ediyordu'

Ari'nin Roboski, Geliye Zilan, Koçgiri, Dersim katliamları üzerine şiirler yazdığını belirten Berbır, “Ari en son Roboski katliamının etkisinde kalmıştı. 2012 yılında zindanlarda açlık grevi eylemleri vardı; ama hastalıktan dolayı mücadeleden kopuk kalmıştı. Türk devletine şiirleriyle isyan ediyordu. Kürtlere verdiği kültürün takipçisi olarak mücadelesine devam edeceğiz. Ve bu anısını da çok güçlü kılıp, biz Kürt Yazarlar Derneği olarak 27 Ekim'de Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Tiyatro Salonu'nda düzenleyeceğimiz etkinlikle anacağız” diye konuştu.

Arjen Ari Kimdir?

Arjen Ari, 1956 tarihinde Mardin'in Ömerli ilçesindeki Çelé köyünde dünyaya geldi. Nusaybin'de ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Diyarbakır'a gelerek Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nü 1979 yılında bitirdi. Gençlik döneminde şiir yazmaya başlayan Ari'nin ilk kitabı “Ramûsan min veşartin li gelîyekî” adıyla Avesta Yayınları tarafından 1999′da yayınlandı. O dönem Ari'nin şiirleri değişik dergi ve gazetelerde yer alıyordu. Evli dört çocuk babası olan Ari'nin ilk şiiri 12 Eylül'ün 1980 yılında İsveç'te yayımlanan Berbang, Kurdistan Pres, Nüdem dergisinde yayınlanırken, bölgede ise Rewşen, Nubibar, Gulistan, Kevan, Tirej adlı dergilerde yayınlandı. Aynı zamanda Azadiya Welat gazetesinde köşe yazarlığı da yapan Ari, Ev Çiya Rûspî ne, Ramûsanên Min Veşartin li Geliyekî, Destana Kawa, Şêrgele, Çil Çarîn, Gorî û Bindest, Kulîlkên Be'îvan, Payiza Peyvê, Eroûtîka, Bîhoka Li Pişt Sinor, Bakurê Helbestê eserlerini arkasında bırakıp kanser hastalığına yakalandı. Ari, 30 Ekim 2012 tarihinde Diyarbakır'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

HABERE YORUM KAT