1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arjantin ile ticari ilişkiler geliştirilebilir
Arjantin ile ticari ilişkiler geliştirilebilir

Arjantin ile ticari ilişkiler geliştirilebilir

Karacadağ Kalkınma Ajansı yönetiminin tarım, hayvancılık, kentleşme ve yoksullukla mücadele gibi pek çok alanda gözlemler yapmak ve deneyimleri paylaşmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir`in de katılım gösterdiği Brezilya ve Arja

A+A-
Diyarbakır Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cahit Kıraç'ın başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Diyarbakır İl Genel Meclisi Başkanı M. Mürşit Ekinci, Urfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun ile Ajans personelinin katıldığı Arjantin ziyareti kapsamında pek çok kurum ve kuruluş ziyaret edilerek edildi. Arjantin Sanayi Birliği, Arjantin Kalkınma Bakanlığı ve Arjantin Dışişleri Bakanlığı - Yatırım Geliştirme ve Ticaret Teşvik Müsteşarlığı ziyaret eden heyet bu kurumların bölgesel kalkınma ve gelişme konusunda uyguladıkları program ve projeler, KOBİ'leri destekleme, yönetim ve rekabet edilebilirliklerini güçlendirme, finansal kaynaklara erişimlerini kolaylaştırma, yatırım geliştirme, uluslararası yatırımcılar ve yerel firmalar arasında bağlantılar kurma ve ortaklıklar geliştirme için yaptıkları çalışmalar konusunda bilgiler aldı. Ayrıca, Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliği ve Ticaret Müşavirliği ile çeşitli görüşmeler yapıldı.
 
Arjantin'deki sanayinin durumu ve KOBİ uygulamaları
 
Arjantin Sanayi Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelen heyet Sanayi Bakanlığı destekleriyle yenilikçi uygulama yapan girişimcilerin de yer aldığı toplantıda, Arjantin'de Sanayi Bakanlığı'nın KOBİ'lere yönelik politikaları ve uygulanan programlar hakkında bilgilendirme yapıldı.
 
Ajans Heyeti tarafından da, Diyarbakır ve Urfa'nın yatırım fırsatları, kalkınma ajansları ve destek mekanizmaları ile Türkiye'deki girişimci ve yatırımcılara yönelik diğer kurumlar tarafından sağlanan destek ve verilen teşvikler hakkında bilgiler paylaşıldı.
 
Heyet Başkanı Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, son yıllarda iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin hızla geliştiği ve ticaret hacminin büyüdüğünü; ancak ülkemizin Arjantin ile ticaretinde ihracatından daha fazla ithalat yaptığını; ülkemizin 2023 hedefleri arasında 500 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu; Arjantin'in de benzer hedefleri olduğunu bildiğini; bu nedenle, iki ülke arasında ticari köprülerin kurulması ve işbirliği yapılabilecek potansiyel alanların genişletilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirten Arjantin Sanayi Bakanlığı Bölgesel Kalkınma Genel Müdürü Rodolfo Games, Arjantin'in de 2020 yılına ilişkin bir takım hedefleri olduğunu ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin arttırılmasının çok önemli olduğunu; Türkiye'dekine benzer faaliyette bulunan Kalkınma Ajanslarının farklı adlarla ve çeşitli kurumlara bağlı olarak Arjantin'de de bulunduğunu; bunlar dışında, ülke genelinde kalkınma ajansları kurulmasına yönelik son yıllarda çalışmalar yapıldığını; Ulusal ve Bölgesel Kalkınma Planının oluşturulmasında önemli rol oynayan bu kurumların, iki ülke arasında işbirliği yapılabilecek olan potansiyel alanların belirlenmesinde etkin olacağını ve bu kurumların birbirleri ile tecrübelerini paylaşması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Sanayi Bakanlığı'ndan destek alarak başarılı olmuş iki girişimci tarafından, geliştirmiş oldukları ürünler tanıtıldı ve bu ürünlerin pazarlanmasına yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verildi.
 
Heyet tarafından ziyaret edilen diğer bir kurum da, Arjantin Sanayi Birliği oldu. Uluslararası Ticaret ve Anlaşmalar Başkanı Jorge Zorreguieta ve beraberindeki yetkililerin hazır bulunduğu bu ziyarette de, ülkenin en büyük mesleki örgütlenmesi olan Sanayi Birliği'nin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi alındı.
 
Arjantin ile ticari ilişkiler geliştirilebilir!
 
Çalışma ziyareti çerçevesinde, Arjantin Dışişleri Bakanlığı Kalkınma ve Ticari Tanıtım Müsteşarlığı ile de görüşme yapıldı. Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) ile benzer bir yapıya sahip olan Arjantin Dışişleri Bakanlığı Kalkınma ve Ticari Tanıtım Müsteşarlığı'nda Yatırım Tanıtım Direktörü Felipe Vismara ve diğer yetkililer ile bir araya gelindi. Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun Diyarbakır ile Urfa'yı tanıtıcı ve Ajans faaliyetlerini anlatan bir sunum yaptı. Toplantı sonunda soru cevap kısmına geçilerek yetkililerce işbirliği yapılabilecek alanlarla ilgili görüş alış verişinde bulunuldu. Arjantin yetkililerince, Türkiye ile ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürütüldüğü ve bu amaçla 2014 yılında Türkiye'ye bir iş gezisi yapılmasının planlandığının ifade edilmesi üzerine, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, iş gezisi kapsamına bölgenin de dahil edilmesinden memnuniyet duyulacağını belirtti ve kendilerine davette bulundu.
 
Buenos Aires Belediyesi'nce kümelenme modeli olarak uygulanan Audiovisual District ile Technological District ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu. Audiovisual District uygulamasıyla, sağlanan bir takım vergisel kolaylıklarla, ulusal ve uluslararası görsel ve işitsel prodüksiyon firmalarının; Technological District uygulamasıyla da, ulusal ve uluslararası teknoloji firmalarının kentin nispeten az gelişmiş bölgelerine toplanması ve bu bölgelerin cazibelerinin arttırılarak bölgede yaşayanlar için yeni iş ve istihdam olanakları oluşturulması konusunda bilgiler alındı.
 
Brezilya çalışma ziyareti kapsamında ise; tarımsal araştırma ve geliştirme (AR-Ge) ile ilgili bazı kuruluşlar ziyaret edildi. Ayrıca, Sao Paulo'nun Türkiye Başkonsolosu Mehmet Özgün Arman'ın da eşlik ettiği ziyaretlerde Diyarbakır ve Urfa temsilcileri Sao Paulo Belediyesini ziyaret etti. Sao Paulo eyaletinin ekonomik yapısı, nüfus, eğitim, idari yapısı, sağlık ve yoksullukla mücadele uygulamaları (Bolsa Familia Programı) konularında heyete bilgilendirme yaptı.
 
Heyet, Brezilya'da tarım arzında önemli rol oynayan Brezilya Tarımsal Araştırma Şirketi (EMBRABA), Sao Paulo Hayvancılık Enstitüsü (Instituto de Zootecnia-IZ) ve Sao Paulo Tarım Enstitüsünü (Instituto Agronomico de Campinas-IAC) ziyaret ederek çeşitli incelemelerde bulundu. Ziyarette, kurumların yürütmüş olduğu çalışmalar ve tarımsal uygulama metotları yerinde görüldü.
 
Kurum yetkilileri tarafından yapılan bilgilendirmede, hükümet tarafından bu tür kurumların önemsendiği ve Brezilya'nın tarım arzının geliştirilmesi ve rekabet gücünün arttırılması açısından önemli olan bu kurumların ana amacının tarımda yenilik ve sürdürebilirlik ile hayvancılıkta verimliliği artırmak olduğu ifade edildi.
 
Vali Cahit Kıraç iyi planlanmış bir çalışma ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtirken Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Brezilya ve Arjantin ile Türkiye'nin birbirinden yaralanabileceği ve öğrenebileceği birçok şey söyledi. Baydemir, karşılıklı ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine ve köprüler kurulmasına yönelik çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini bildirdi.
 
 

HABERE YORUM KAT