1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arınç ve Eker Diyarbakır'a geldi
Arınç ve Eker Diyarbakır'a geldi

Arınç ve Eker Diyarbakır'a geldi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'a geldi.

A+A-

Havaalanından Diyarbakır Valiliğine geçen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yanı sıra AK Parti Diyarbakır milletvekilleri de eşlik etti. Diyarbakır Valiliğine geçen Arınç ve beraberindeki heyete, Vali Mustafa Toprak tarafından brifing verildi.
Brifingin ardından bir açıklama yapan Arınç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ve beraberindeki heyet ile birlikte Diyarbakır'a geldiklerini söyleyerek, “Biz Diyarbakır ve Diyarbakır halkını seviyoruz. Tarihin köklü dönemlerinden, tarihinden kültüründen, inancından süzülüp gelmiş kadim bir şehir olan Diyarbakır'a her fırsatta gelmek istiyoruz. Ben yatırımcı bir bakanlığın başında değilim, başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsüyüm. Bana bağlı bazı kurumlar var. Bu kurumların faaliyetleri çerçevesinde zaman zaman vesile yapmak suretiyle Diyarbakır'a gelmek istiyorum. Hatırlanacağı üzere birkaç ay öncesinde Hz. Süleyman Camii'nin restorasyonu bitmişti. Yine bir cuma günüydü. Hem camimizin açılışı yapmış hem de halkımızla kucaklaşmıştık. Bu kez yine Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Diyarbakır Bölge Müdürlüğünün katkılarıyla çok güzel eserler restore ediliyor. Bunlardan Ulu Camii restorasyonunun büyük bir bölümü bitti. Resmi açılışını bugün yapmayı arzu ettik. Yine Diyarbakır'ın İslam orduları tarafından fethine müteakip yapılan hem Ulu Camii hem de Eğil'deki Peygamberler Türbelerinin restorasyonu yapıldı. Bunu da öğleden sonra gerçekleştireceğiz” dedi.


Diyarbakır Valiliği önünde polis tören mangası tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, valilik şeref defterini imzaladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arıç'a Vali Mustafa Toprak tarafından Diyarbakır tarihini içeren kitaplar hediye edildi.
Arınç ve beraberindeki heyet, ziyaretin ardından Ulu Cami'nin açılışı yapmak üzere valilikten ayrıldı.