1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç, HDP'nin alacağı oy oranını açıkladı
Arınç, HDP'nin alacağı oy oranını açıkladı

Arınç, HDP'nin alacağı oy oranını açıkladı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "HDP'nin yüzde 11-12 alması ihtimaldir. Bu da AK Partili milletvekili sayısını düşürür" dedi. Arınç, 2 ay önce HDP'nin oy oranı yüzde 6-7 demişti.

A+A-
7 Haziran'da yapılacak genel seçimlere az bir süre kala HDP'nin barajı aşıp aşamyacağı konusunu bu kez Başbakan yardımcısı Bülent Arınç gündeme aldı.
 
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, barajı aşıp aşmayacağı tartışma konusu olan HDP ile ilgili önemli bir tespit yaptı. HDP'nin baraj tartışmalarına katılan Arınç, 7 Haziran genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yüzde 11-12 oranında oy almasının ihtimal olduğunu söyledi.
 
 
İKİ AY ÖNCE YÜZDE 6-7 DEMİŞTİ
 
Geçen ocak ayında da bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP'nin tabanının yüzde 6-7 arasında olduğunu söylemişti. Selahattin Demirtaş'ın yüzde 10 barajını aşacaklarına ilişkin iddialara Başbakan Yardımcısı Arınç şu açıklamayı yapmıştı: "'Biz yüzde 10'luk barajı aşacağız, bu seçimlere parti olarak gireceğiz' diyorlarsa, bunu takdir etmek lazım. Bu bir cesaret işidir. Bu bir iddia işidir. Bunu eleştirmek mümkün değil. Benim HDP'ye söylediğim budur. Barajı aşamazsan, kendinde ara, millete kabahat bulma. 'Ortalık şöyle olur, böyle olur' diye de tehdit etme ve ona şunu hatırlattım. Siz yüzde 9 aldınız. Buna güvenerek, seçimlere girmek istiyorsunuz ama unutmayın. Sizin aldığınız Oyun içerisinde en az 3 puan CHP'den gelen oy var. Senin tabanın 6-7 arasındadır. 6-7 arasında bir tabanla seçimlere girmeye karar vermişsen, seni alkışlarım."

HABERE YORUM KAT