1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arîn Mîrkan Diyarbakır’da anıldı
Arîn Mîrkan Diyarbakır’da anıldı

Arîn Mîrkan Diyarbakır’da anıldı

Kobanê direnişi sırasında gerçekleştirdiği eylemle yaşamını yitiren YPJ’li Arîn Mîrkan, Diyarbakır’da anıldı.

A+A-

Anmada konuşan Yenişehir Belediye Eş Başkanı Ülkü Baltaş, “Kadınlar Cizre’de, Silvan’da, Nusaybin’de Komutan Mirkan’ın ruhunu direniş mücadelesiyle yaşatıyorlar” dedi.
 
DAİŞ çetelerinin Kobanê’yi işgal girişimlerine karşı verilen direnişte Miştenur Tepesi’nde yaptığı eylemle yaşamını yitiren YPJ’li Arîn Mîrkan, KJA öncülüğünde Sümerpark Cep Sinema Salonu’nda düzenlenen etkinlikle anıldı.

Etkinlikte, Mîrkan ve Abdullah Öcalan’ın posterleri asılırken, Mîrkan’ın fotoğrafının önüne ise mumlarla “YPJ” yazıldı. Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Ülkü Baytaş ve KJA aktivistlerinin katıldığı anma etkinliği, Mîrkan şahsında demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Mîrkan’ın yaşamını anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapılırken, Mîrkan’ın konuşmasının da yer aldığı gösterimde duygulu anlar yaşandı. Sinevizyon gösterimi katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.


“Arîn’in ruhuyla mücadele etmeliyiz”


Daha sonra konuşan KJA aktivisti Ruken Akça, bütün kadınlar olarak Arîn Mîrkan yolunda ilerlediklerini belirterek, DAİŞ zihniyetinin Kürt halkına dönük insan dışı saldırısının bir benzerini de AKP hükümetinin gerçekleştirdiğini iddia etti. Akça, “Kobanê’de bedenini feda eden Arîn Mîrkan’ın ruhuyla Diyarbakır’dan Cizre’ye kadar bizlerde mücadele etmeliyiz” dedi.

Yenişehir Belediye Eş Başkanı Ülkü Baytaş ise, Kobanê’de bütün dinlerin, dillerin ve halkların ezildiği sırada bedeni ile saldırılara “dur” diyen fedai komutanı anlatmanın zor olduğunu belirtti. 5 bin yıldır yaşanan eril zihniyetle mücadele eden bir komutan olan Arîn Mîrkan’ın direniş mücadelesinin buralarda da sürdürüldüğünü dile getiren Baytaş, “Bugün bütün kadınlar Cizre’de, Silvan’da, Nusaybin’de Komutan Mirkan’ın ruhunu direniş mücadelesiyle yaşatıyorlar” dedi. Etkinlik, “Bijî berxwedana Rojava” sloganıyla sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler