1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Arda'nın ölümünde şok iddialar
Arda'nın ölümünde şok iddialar

Arda'nın ölümünde şok iddialar

Görgü tanığı: "Polis dur ihtarı yapmadı. Yarım saate kadar Özgür can çekişti."

A+A-

Diyarbakır'da önceki gün akşam saatlerinde polisin "dur ihtarına uymadığı" gerekçesiyle öldürdüğü Özgür Arda'nın babası Mehmet Arda polislerin oğlunun cenazesini kendisinden sakladığını belirterek, suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır'da dün akşam saatlerinde polisin "dur ihtarına uymadığı" gerekçesiyle öldürdüğü Özgür Arda'nın babası ve mahalle sakinleri yaşananlara tepki gösterdi. "Ben oğlumun öldüğünü sonradan öğrendim. Eşim bana telefon açtı öyle hastaneye gittim. Durumu araştırdım polis kimliğini sorduktan hemen sonra ateş etmiş ve öldürmüş" diyen Mehmet Arda, polisin cenazeyi kendisine göstermediğini söyledi. Oğlunun açık cezaevinden 1 aylığına izin aldığını belirten Arda, bazı yayın organlarında "Polis eve baskın yaptı" şeklindeki haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Özgür'den büyük olan oğlu Yılmaz Arda'nın polis tarafından aynı şekilde öldürüldüğünü söyleyen baba Arda, " 5-6 yıl önce Yılmaz, canına kasteden bir kişiyi öldürüyor. Ardından polisler peşine veriyor. Deniz kenarında Yılmaz, Özgür gibi polis tarafından öldürdü" dedi.

'Polis dur ihtarı yapmadı'

Olayın tanıklarından Fuat Tahir ise, "Olay günü biz özgürle birlikte oturuyorduk. Polis geldi silah çekti. Özgür de korktuğu için kaçmaya başladı. Tabi polisler de Özgür'ün peşinden koşmaya başladı" dedi. Polisin dur ihtarı yapmadığını söyleyen Tahir, bir kaç kez kurşun sesi duyduklarını belirterek, "Ardından Özgür'ün vurulduğu yöne doğru gittik. Özgür yeni vurulmuştu. Sesini duyabiliyorduk. Polis bizi yanına yaklaştırmadı. Yarım saate kadar Özgür can çekişti. Polis Özgür'e 'kalk ambulansa kadar yürüyeceksin' dedi. Daha sonra oradan uzaklaştırıldık. Kimseyi Özgür'ün olduğu yere sokmadılar. Ambulans da bekletildi" dedi. Olay sonrası polis kendisiyle birlikte diğer görgü tanığını gözaltına aldığını söyleyen Tahir, "Bizi alırken darp edildik. Ama karakolda polisleri teşhis ettik" dedi.