1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ardanın babası 'oğlumda silah yoktu'
Ardanın babası 'oğlumda silah yoktu'

Ardanın babası 'oğlumda silah yoktu'

Diyarbakır'da önceki gece Adana'daki cezaevinden firar ettiği ve polisle girdiği çatışmada öldürüldüğü ileri sürülen 30 yaşındaki Özgür Arda'nın babası Mehmet Arda, İHD şubesine başvurdu.

A+A-

Diyarbakır'da önceki gece Adana'daki cezaevinden firar ettiği ve polisle girdiği çatışmada öldürüldüğü ileri sürülen 30 yaşındaki Özgür Arda'nın babası Mehmet Arda, İHD şubesine başvurdu. Oğlunun cezaevinden kaçmadığını ve çıktığı iznin süresini geçirdiğini belirten Arda, Benim oğlumun üzerinde silah bulunmuyordu, kaçacak bir durumu da yoktu. Polis istese yakalayabilirdi dedi.

Adana Ceyhan Cezaevi'nden izin çıkıp Diyarbakır'a gelen ve izin süresi dolmasına rağmen cezaevine dönmediği belirlenen Özgür Arda'nın önceki gece merkez Sur İlçesi Meryem Ana Kilisesi çevresinde olduğu yönünde polise ihbar yapıldı. İhbar üzerine bölgeye giden polis iddiaya göre Arda'ya 'dur' ihtarında bulundu. İhtara ateş açarak karşılık veren Arda, polisle çıkan çatışmada vurularak öldürüldü.

Arda'nın kenhtte demir doğrama işleriyle uğraşan babası Mehmet Arda, bugün İHD Diyarbakır şubesine başvurarak yardım talebinde bulundu. Şube Başkanı Raci Bilici, Arda'nın başvurusunu alarak değerlendirdiklerini ve olayın üzerine gideceklerini belirterek, Özgür Arda'nın öldürülmesi olayında yaşam hakkının ihlal edildiğini söyledi. Bilici, hükümetin yaşam hakkı ihlallerine müsama göstermesi nedeniyle öldürülenlerin sayısının her geçen gün arttığını ileri sürüp, bu yılın ilk 9 ayında güvenlik güçleri tarafından 10 kişinin öldürüldüğünü 39 kişinin de yaralandığını söyledi. .

Öldürülen Arda'nın babası Mehmet Arda, olay günü eşinin aradığını ve oğlunun polis tarafından vurularak öldürüldüğünü söylediğini belirtti. Arda, Ben olayı duyduktan sonra kendimi kaybettim, nasıl hastaneye gittiğimi bile hatırlamıyorum. Dicle Üniversitesi'ndeki polislere sordum benim oğluma ne oldu diye. Bana kimse bilgi vermedi. Daha sonra eşim geldi feryat etti. Daha sonra doktor geldi oğlumun kalbindeki damarın patladığını ve onu kurtaramadıklarını bize söyledi. Ben hakkımı arayacağım ve davacıyım. Oğlumun üzerinde silah olduğu söyleniyor bu da yalan. Bana hiçbir bilgi kimse vermedi. Polisle çocuğun arasında 2 metre yok isteseydi yakalayabilirlerdi. Benim çocuğum daha önce infazının yandığını ve cezaevine gitmeyeceğini bana söyledi. Benim oğlumun üzerinde silah bulunmuyordu, kaçacak bir durumu da yoktu. Polis istese yakalayabilirdi dedi.

İHD Diyarbakır yöneticisi avukat Serdar Çelebi, Özgür Arda'nın cezaevinden izinli olarak çıktığını sadece dönüş süresini geçtiğini söyledi. Polisin keyfi bir tutumla Arda'yı öldürüldüğünü ileri süren Çelebi, Olay bölgesinde çok sayıda görgü tanıkları var. Özgür Arda'nın üzerinde silah olmadığı bize gelen ilk bilgiler arasında, ayrıca sokak üzerine de herhangi bir tedbir alınmadan sivil polisler yakalamaya çalışıyor. Bunu açıkça ve rahatlıkla söylüyorum buda diğer dosyalar gibi olacak. Belirtildiği gibi ortada bir çatışma yok. Polis farklı bir şekilde onu yakalayabilirdi. Biz bu olayın peşini bırakmayıp takipçisi olacağız dedi.