1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Araştırmacı gençlerden Baydemir'e ziyaret
Araştırmacı gençlerden Baydemir'e ziyaret

Araştırmacı gençlerden Baydemir'e ziyaret

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Litvanya, Bulgaristan, Romanya, Estonya, Macaristan ile Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen ve engellilerin durumu ile ilgili çalışma yürüten 30 genci kabul etti.

A+A-

AB Eğitim ve Gençlik Programları tarafından desteklenen Gençlik ve Değişim Derneği ile Diyarbakır Engelliler Grubu ortaklığıyla yürütülen “Let's 'see, listen, think and walk' together!” adlı proje kapsamında Litvanya, Bulgaristan, Romanya, Estonya, Macaristan ve Türkiye'den 30 genç Diyarbakır'a geldi. 1 hafta boyunca “Türkiye'de ve Avrupa'da Engellilerin Durumu, Sivil Toplum ve Hükümetlerin bu alandaki çalışmaları, İyi ve Kötü Örnekler, Mevcut Durumun Nasıl Değiştirilebileceği” konularında atölye çalışmaları, ziyaretler ve toplantılar yapan gençler, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. Diyarbakır'a engellilerin erişebilirliği gözüyle bakan ve bununla ilgili belgeleme çalışması yapan gençleri Baydemir çiçeklerle karşıladı.

Gençlik ve Değişim Derneği Başkanı Umut Süvari, Diyarbakır Engelliler Platformu sözcülerinden Ramazan Serim'in de eşlik ettiği ziyarette, Baydemir, “Kültürleri birbirine tanıtmak barış için iyi bir yatırımdır” dedi. Diyarbakır'da engellilerle ilgili çalışmaları belediye binasından başladıklarını anlatan Baydemir, bugün kentte engellilerin önemli bir toplumsal grup olduğunu söyledi. Engellilerin kentsel hizmet sürecine katılım mekanizmaları oluşturduklarını belirten Baydemir, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nın engelli çalışmalarının üssü haline getirdiklerini kaydetti. Baydemir, yapılan çalışmalarla ilgili olarak “Bugün dünden daha iyidir, yarın da bugünden daha iyi olmalıdır” dedi.

Gençlerin de engellilerle ilgili çeşitli sorular yönelttiği görüşmenin ardından Baydemir, konuklarına Diyarbakır'ı tanıtan materyaller armağan ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

HABERE YORUM KAT