1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Araştırma Hastanesi'nin asansörleri mühürlendi.
Araştırma Hastanesi'nin asansörleri mühürlendi.

Araştırma Hastanesi'nin asansörleri mühürlendi.

Kayapınar zabıta ekipleri hastanenin asansörlerini mühürledi.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi asansörleri projeye uygun yapılmadığı için Kayapınar Belediyesi tarafından mühürlendi. Bütün asansörleri mühürlenen hastanede başta ağır tedavi gören hastalar yakınlarının yardımıyla tedavi gördükleri katlara çıkarılırken, bu durum karşısında vatandaşlar zabıtalara tepki gösterdiler.

Kayapınar zabıta ekipleri dün sabah saatlerinde Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelerek teknik şartları yerine getirilmeyen 8 asansörü mühürledi. Hastane idarecilerinin tüm çabalarına rağmen asansörleri mühürleyen zabıtaları hasta yakınlarını alkışlarla protesto ettiler. Asansörleri mühürlenen ameliyattan çıkan hastalar hasta yakınları ve görevlilerin yardımıyla tedavi servislerine yönlendirilirken, hastane yönetiminin teknik şartların yerine getirilmesi için çalıştıkları öğrenildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yayınladığı Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği'ne göre, asansör denetimlerini 1 Ocak 2012 tarihinde itibaren Belediye veya Valilikler tarafından bina sorumlularının yapacakları başvurulara göre TS EN 17020 standardına uygun asansör konusunda akredite olmuş A tipi muayene kuruluşlarına yaptırılması hükmü getirilmişti.