1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Araştırma Hastanesi organ nakillerinde rekora koşuyor
Araştırma Hastanesi organ nakillerinde rekora koşuyor

Araştırma Hastanesi organ nakillerinde rekora koşuyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde yapılan başarılı ameliyatlarla 2 hasta daha sağlığına kavuştu.

A+A-

DEAH'TA NAKİLLER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
 Yıllardır böbrek rahatsızlığı çeken 39 yaşındaki Abdulkerim Böyük ve 64 yaşındaki Garipcan Güler isimli böbrek hastaları Diyarbakır Eğitim ve Araştırma hastanesinde gerçekleştirilen başarılı operasyonlar sayesinde  ailelerinden alınan böbreklerle hayata tutunacaklar.
'Hastalarımız bizim çok önemli'
Yapılan ameliyatlarla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Cerrahi Onkoloji Doktoru Doç Dr.Bahri Çakabay, “Hastanemizde çok zor ameliyatlar yapılmaktadır. Ancak hastalarımız bizler için çok önemlidir. Hastalarımız için en güzel hizmeti vermek için mücadele ediyoruz. Kapımız tüm halkımıza açıktır. Kimin sağlıkla ilgili ne problemi olursa olsun  yeterki bizlere gelip müracaat etsin. Sağlıklarına kavuşmaları için elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazırız” diye konuştu.
Annesinin böbreğiyle yaşayacak
Uzun yıllardan bu yana böbrek hastası olan ve hastalığı çok tehlikeli boyuta gelmiş Abdulkerim Böyük, annesinin bağışladığı böbrek ile hayata yeniden merhaba dedi. Annesinin böbreğiyle sağlığına kavuştuğunu belirten Böyük, "Çok mutluyum. Sanki yeniden doğmuş gibiyim.önceleri suya hasrettim sağlığıma kavuştum. Bu böbreği bağışlayan annemden Allah razı olsun. Çok şükür ki yeni bir hayata kavuştum. Annem hastalığımı duyar duymaz oğluma seve seve böbreklerimi veririm dedi beni hayata bağlayan önce cenab,i Allah ve daha sonra annem ve değerli doktorlarımızdır Allah razı olsun bol bol su içiyorum artık suya hasrettim hastanede mahkumdum artık özgürüm  haftanın 3 günü 4 saat bir mahkum gibi yatağa bağlıydım yaşamak çok güzel” diye konuştu.
Bağışladığı böbreğiyle oğluna yeniden bir hayat veren anne Makbule Böyük ise sevincini gözyaşlarıyla anlattı. Değil böbrek canımı isteseler oğluma veririm diyen anne Makbule Böyük, “Çok mutluyum canım evladıma böbreğimi verdim. Ne kadar dua etsem azdır. Bir anayım evladıma bir böbrek değil canımı veririm hayata bağlanmak hele bir annenin böbreğiyle yaşatmak  güzel bir duygu bence. Allah razı olsun devletimizden hiçbir masrafımız gitmedi doktorlarımıza hemşirelerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
 Zor günlerimiz geride kalacak
Çok zor günler geçirdiklerini belirten bir diğer böbrek nakli yapılan hasta Garipcan Güler ise oğlunun bağışladığı böbrekle hayata tutundu. Mutluluğunun sözlere sığmayacağını belirten Güler, “ Çok zor günler yaşadım sık sık hastaydım böbrek çok aradık bulamadık oğlum Hüsamettin bir gün dedi anne benim böbreğim sana uyum sağlıyorsa seve seve veririm çok şükür tahlil tetkik sonucu böbreğim dokuları uyum sağladı  başarılı ameliyat yaparak çok sevindim  şuan çok iyi sağlığım. Çok sevindik mutluluğumuzu anlatmakla bitiremeyiz  herkesin bu konuda duyarlı olmasını istiyorum sağlığım çok iyi emeği geçen doktorlarımıza hemşirelerimize tüm personellerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Annesine böbreğini bağışlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten Hüsamettin Güler ise,  “Annemin çok uzun süre böbrek hastası olduğunu duyunca çok yıkıldık üzüldük böbrek bulmakta çok zordu nihayetinde anneme söyledim benim böbreğim uyum sağlasa sana seve seve veririm dedim çok duygulandı beni büyüten bu yaşa getiren annemdir tabiî ki anneme böbreğimi vereceğim tek böbrekle yaşayan onbinlerce insan var böbreğimi verdim şuan annemde bende çok iyiyiz böyle bir durumda olan hastalarımıza seslenmek istiyorum. Hiç korkmayın sizlerde ihtiyacı olan annelerinize babalarınıza böbreğinizi verin diyebilirim, hele beyin ölümü gerçekleşen hasta yakınlarına çok görev düşmektedir.” Dedi.
Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Bugüne kadar 8 organ nakli yapıldı Organ Nakil Merkezinin kurulmasından bu yana 8 nakil ameliyatı yapıldı ve bunların tümünün başarılı sonuç verdiği öğrenilirken, ilk yapılan nakilin beyin ölümü gerçekleşen bir hasta geri kalanının ise canlı bağışçılardan yapıldığı öğrenildi. Ve nakil yapılan hastaların durumları eskisinden daha sağlıklı.