1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aram Tigran’da Mikail Aslan sürprizi
Aram Tigran’da Mikail Aslan sürprizi

Aram Tigran’da Mikail Aslan sürprizi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kültür Sanat Daire Başkanlığı’na bağlı Aram Tigran Konservatuarı öğrencileri için yılsonu etkinliği düzenledi.

A+A-

Aram Tigran Kent Orkestrası’nın verdiği konserle katılımcıları coştururken, orkestranın konuk sanatçısı ise Mikail Aslan oldu.

 

Konservatuar öğrencileriyle atölye çalışması yapan Aslan, Aram Tigran Konservatuarı’nın kendisi için çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyerek, “Kürt müziğinin kaynaklarıyla büyüyen bu çocuklar, ilerde dünyanın dört bir tarafına yayılacak ve Kürt müziğini popülizmden, kaba protest müzikten, şovmenlikten kurtaracaklar” dedi.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’na bağlı Aram Tigran Konservatuarı, öğrencileri için yılsonu etkinliği düzenledi.

 

Şehir Tiyatrosu Salonu’nda düzenlenen etkinliklerde, yıl boyunca üretilen ürünler sergilendi.  Geçtiğimiz günlerde trafik kazasında yaşamını yitiren Özgür Gün TV çalışanı Xelîl Işık’a adanan etkinlikler, Xelîl Işık’ın görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterimiyle başladı.


Neşet Güçmen, Yekbun Avşar ve Şervan Taşkıran’ın uduna Azat Yılmaz’ın perküsyonla eşlik ettiği Trio UD’un dinletisiyle devam eden etkinlikler, Aram Tigran Kent Orkestrası’nın verdiği konserle sürdü, orkestranın konuk sanatçısı ise Mikail Aslan oldu. Konservatuar öğrencileriyle atölye çalışması yapan Aslan, Aram Tigran Konservatuarı’nın kendisi için çok büyük bir anlam ifade ettiğini söyleyerek, “Kürt müziğinin kaynaklarıyla büyüyen bu çocuklar, ilerde dünyanın dört bir tarafına yayılacak ve Kürt müziğini popülizmden, kaba protest müzikten, şovmenlikten kurtaracaklar.” dedi.
 
Anlı: Konservatuarımız ve orkestramız sazla sözle sesini daha gür duyuracak


Konserin ardından sahneye gelen Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Xelîl Işık’a Allahtan rahmet diledi.

 

“Dersim’den Serhad’a, Botan’a, güneyden kuzeye, halkımızın ve ülkemizin zengin kültürü film gibi geçti gözlerimizden. Sadece Işık’ın değil, bu gece Şakiro’nun, Meheme Şexo’nun, Xarapete Xeço’nun anmasıydı. Onların önünde saygıyla eğiliyoruz”  diyen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konservatuarımız, kent orkestramız ve sanatçılarımız  sazımızla, sözümüzle, halkımızın sesini daha gür duyuracaktır.” Halk olarak acılı günlerden geçtiklerini vurgulayan Anlı, “Yaramıza bir nebze derman oldunuz”. diyerek öğrencileri kutlayıp, çiçek verdi.
 
Film gösterimi yapıldı


Ertesi gün konservatuarın çocuk müzik bölümü öğrencileri Eğitmen Şêrko Kanîwar’ın yönetiminde konser verdi.

 

 Enstrümanları, solo ve koro çalışmalarının tamamı çocuklardan oluşan çocuk orkestrası izleyicilerden büyük beğeni topladı. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki konserin ardından aynı yerde bu kez Aram Tigran Kent Konservatuarı ve Cegerxwîn Kültür Merkezi sinema bölümü öğrencilerinin hazırladığı film gösterimi yapıldı.

 

Yasin Gündüz ve Çınar Qoçgirî’nin yönettiği, Kobani’deki savaşı ve gündelik yaşamı anlatan “Serfîraz” adlı belgeselin yer aldığı gösterimde; Sêvinaz Evdikê’nin  “Zayîn”, Stêrk Çîgredaş’ın yönettiği “Nasname”, Egît Kolakan’ın “Pêla Aşitîye” ve Emine Değer’in yönettiği “Parî” adlı filmler gösterildi.

 

Film gösteriminin ardından Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Müdürü Cevahir Sadak Düzgün öğrencileri çiçek vererek, kutladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler