1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aram Tigran ölümünün 4.yıl dönümünde anıldı
Aram Tigran ölümünün 4.yıl dönümünde anıldı

Aram Tigran ölümünün 4.yıl dönümünde anıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı öncülüğünde Aram Tigran'ın ölüm yıldönümü nedeni ile düzenlenen anma etkinliği kapsamında Sümerpark'ta konser.

A+A-

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı, Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği ve Cegerxwin Akademisi'nin ortak hazırladığı Aram Tigran'ı anma etkinliği Diyarbakır Sümerpark Amfi Tiyatro'da düzenlenen konserle gerçekleştirildi.

"Ortadoğu'nun Bülbülü" olarak anılan Aram Tigran, hayatını kaybetmesinin 4. yıl dönümünde de sevenleri tarafından yalnız bırakılmadı. Sümerpark Amfi Tiyatro'da düzenlenen konserde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı, Cegerxwin Sanat Akademisi ve Dicle Fırat Kültür Merkezi'nde çalışan müzisyenler, Aram Tigran'ın eserlerini seslendirdi. Anma etkinliğine BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Büyükşehir Belediye'si olarak Aram Tigran'ın adını yaşatmak için Tigran'ın adını konservatuara verdiklerini ve Tigran'ın yaşamını ile bütün eserlerini derleyen kitap çıkarttıklarını dile getirdi. Suriye'de yaşanan katliamı da protesto eden Cebe, sınır kapılarının açılmasını, özellikle de federal Kürdistan yönetiminin bu konuda adım atması gerektiğini ifade etti.

Cebe'nin konuşmasının ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise, Aram Tigran'ın Ermeni olmasına rağmen Kürtlere minnet borcunu ödemek için Kürtçe eserler seslendirdiğini dile getirdi. Tigran'ın Türkçe, Kürtçe, Arapça Ermenice parçalar seslendirdiğini ve daha o dönemlerden sanatıyla halkların demokratik birliği için mücadele ettiğini belirten Aydoğan, "Aram Tigran Ortadoğu'nun bülbülüydü" dedi.
 

HABERE YORUM KAT