1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Aracılara itibar etmeyin
Aracılara itibar etmeyin

Aracılara itibar etmeyin

Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri banka kredilerindeki dosya masraflarında tüketiciler lehine peş peşe kararlar verince bu durumu istismar etmek isteyenlerin türediğini söyledi.

A+A-

Kavar, “Bankalarca yapılan kesintilerin geri alınmasında aracı olacakları iddiasıyla tüketicilerden bazı kişisel bilgilerini telefonla talep etmektedirler. Bu tür girişimlere itibar edilmemesi gerekir” dedi

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Tüketici Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Niyazi Kavar, tüketicilere çeşitli uyarılarda bulundu.

Kavar, yeni bir tüketici kanununun yasalaştığı ve iki ay sonra yürürlüğe gireceğini belirterek, “Yeni yasa birçok olumlu düzenlemeler içermektedir. Ancak bu yasanın, bankaların birçok konuda tüketiciden aldığı faiz dışı gelirleri dışındaki gelirlerinin yasaklanması yerine bunların yasal zemine oturtulması ve hangi iş ve işlemlerden ücret alacaklarının tespiti konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna yetki vermesi bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Umarız bugüne kadar tüketici lehine karar verdiği görülmeyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir defaya mahsus olsa da tüketici lehine karar verir” dedi.

“Gerek bankalarla ilgili uyuşmazlıklarda gerekse tüketicinin taraf olduğu sözleşmelerle ilgili diğer uyuşmazlıkların çözümünde yetkili ve görevli merciler Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleridir” diyen Kavar, şunları söyledi:

“Tüketiciler bu durum karşısında, öncelikle kredi kartını düzenleyen veya kredi veren bankaya başvuruda bulunularak söz konusu kesintilerin iade edilmesini talep etmelidirler. Başvuru yapılan banka tarafından bu talebe olumsuz cevap verilmesi veya cevap verilmemesi halinde tüketicinin, ikamet ettiği yerdeki veya bankanın bulunduğu yerdeki, Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlıklar bünyesinde faaliyet gösteren Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri'ne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bugünlerde yaşanan önemli bir tüketici sorunu da cep telefonlarına gelen “Para puanlarınızın toplamı 200 TL'ye ulaşmıştır. Biriken puanlarınızı aktifleştirmek için şimdi hemen …………. numaralı telefonu arayınız.” şeklindeki mesajlardır. Verilen numaraları arayan tüketicilerden kredi kartı ve kimlik bilgileri istenmekte ve tüketiciye kendi isteği dışında internet üzerinden alışveriş yaptırılmaktadır. Bu hileli yöntemle tüketiciler mağdur edilmektedirler.

Bir diğer sorun da özelikle televizyonlardaki cep telefonu reklamlarına kanıp, verilen numaraları arayıp, telefon sipariş veren tüketicilerin yaşadığı sorundur. Tüketicilere gönderilen paketlerden, reklamlarda belirtilen cep telefonları yerine daha düşük model telefonların çıkması veya hiç istemedikleri (sipariş vermedikleri) malların (parfüm v.b.) çıkması tüketicilerin mağdur olmalarına neden olmaktadır. Tüketicilerin bu tür satışlara prim vermemesini tavsiye ediyoruz.

Derneğimizin de üyesi olduğu Uluslararası Tüketiciler Birliği tarafından gündeme getirilen ve tüm dünyada kabul gören Cep Telefonlarındaki Haklarımızdan bahsetmek istiyorum. Bu çerçevede;

* Cep telefonları ile yapılan görüşmelerin ücretlendirilmesi adil, şeffaf ve ucuz olmalıdır.

* Telefon kullanımı için yapılan sözleşmeler adil ve anlaşılır olmalıdır.

* Tüketiciler kendilerine ait bilgilere ulaşabilmelidir.

* Telefon şirketleri tüketicilerin şikâyetlerini dinlemeli ve en kısa sürede cevap vermelidir.

* Cep telefonları sağlığımıza zarar vermeyecek teknolojik özellikte olmalıdır.

* Klonlu cep telefonları nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi gerekmektedir.

Bakanlığı, bu tür tüketici mağduriyetlerini önleme konusunda ve bu hileli yollara başvuranların adalet önüne çıkarılmaları konusunda tedbir almaya davet ediyoruz.

Olumsuzlukların bizi yıldırmasına izin vermeden, büyük küçük demeden tüm hak ihlallerinde hakkımızı sonuna kadar aramamız ve tüketici örgütleri içinde aktif olarak görev almamız gerektiğini belirterek, tüketicilerin Tüketici Hakları Günü'nü kutlarım”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT