1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. AÖL sınav sonuçları açıklandı mı?
AÖL sınav sonuçları açıklandı mı?

AÖL sınav sonuçları açıklandı mı?

AÖL sınav sorular en az sınav sonuçları kadar önem arz etmektedir. Adaylar sınav sonrasında AÖL sınav sorularını inceleyerek sınav ile ilgili ön bir görüşe sahip olabildikleri gibi bir sonraki sene sınava girecek öğrenciler için de yardımcı materyal olma

A+A-

Lise eğitimini açık öğretim olarak da tamamlayabilirsiniz. Örgün öğretim olarak eğitimini tamamlayamamış yarım kalmış veya okulu bırakmak zorunda kalan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı liseyi açık öğretim olarak okuma imkanı sağlamıştır.

Açık öğretim lisesi sayesinde öğrenciler eğitimlerini okula gitmeden devam edebilmektedir. Açık öğretim lisesinde okuyabilmek için öncelikle öğrenciler Açık öğretim lisesine kayıt yaptırmaları gereklidir. Açık öğretim lisesinden eğitimini tamamlayan öğrenciler lise diplomasını alabilir ve mezun olabilirler. Açık öğretim lisesinden eğitim alabilmeniz için lise eğitiminizi tamamlamamış olmanız gereklidir. Lise diploması olmayan her öğrenci açık öğretim lisesine başvurabilir. Milli Eğitim Bakanlığı açık öğretim lisesinde öğrenim gören öğrenciler içinde sınavlar gerçekleştirmektedir. Bu sınavların sonucunda öğrenciler lise eğitimini tamamlayabilirler. 
 

  Milli Eğitim Bakanlığı her sene iki dönem olmak üzere 2 kez açık öğretim lisesi sınavını gerçekleştirir. Bu sene ise açık öğretim sınavlarının ikinci dönem sınavları 19  20 mart tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Açık öğretim lisesine kaydını yaptıran öğrenciler ve kayıt yenileme ile ders seçme işlemini gerçekleştiren öğrenciler sınavlara girebilir. Sınavlara girebilmeniz için ilk önce açık öğretim lisesinde bir kaydınızın bulunması gereklidir. Eğer kaydınız varsa kayıt yenileme dönemi süresi içerisinde kaydınızı yenilemeniz gereklidir.

Daha sonra da ders seçme işlemini gerçekleştirerek kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt yenileme işleminden sonra başvuru ücretini de yatırdıktan sonra kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Kayıt işlemini gerçekleştiren öğrenciler sınavlara giriş yapabilir. Eğer kaydını yaptırıp ders seçme işlemini gerçekleştirmezseniz sistem sizin yerinize ders seçme işlemini gerçekleştirir ve sistemin seçtiği derslerden sınava girmeniz gerekir. Sınava girerken yanınızda sınav giriş belgenizi bulundurmanız gereklidir. Sınav giriş belgenizi, kayıt yenileme işleminizi ve AÖL ile ilgili bir çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. AÖL  ile ilgili işlemlerden birisi de AÖL sınav soruları ve sonuçları hizmetidir.
 
MEB kapsamında AÖL sınav soruları ve sonuçları sınavdan sonra kurum tarafından açıklanmaktadır. AÖL sınav soruları ve sonuçlarının açıklanacağı zamanı ise yine aynı kurum belirler. AÖL sınav soruları ve sınav sonuçlarının açıklanıp açıklanmadığını online olarak kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir kurumu ziyaret etmeksizin internet yardımıyla AÖL sınav soruları ve sonuçlarına erişim sağlamanız mümkündür.

Bu resmi siteyi kullanarak AÖL sınav soruları ve sonuçları ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olabilmeniz için sınavdan sonra sık sık ilgili sayfayı kontrol etmeniz gerekmektedir. Öğrenciler geçmiş yıllarda sorulan sorulara çalışarak açık öğretim lisesi sınavlarına çalışabilir. Geçmiş yıllarda yapılan ve son yapılan açık öğretim lisesi sınav soru ve cevaplarına açık öğretim lisesi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu sitede yer alan geçmiş dönemde yapılan sınav soruları ve cevapları seçeneğini seçtiğinizde karşınıza şimdiye kadar yapılmış olan açık öğretim sınavlarının soru ve cevapları gelir. Son yapılan açık öğretim sınavının da soru ve cevaplarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Ana sayfada yer alan açık öğretim lisesi öğrenci girişi bölümünden ise sisteme giriş yapabilirsiniz ve giriş yaparak ders seçme, kayıt yenileme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca açık öğretim lisesi sınav sonuçlarına ise bu bölümden ulaşabilirsiniz. Öğrenci giriş ekranına güvenlik kodu, öğrenci numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz ve sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT