1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anzele parkı yapılacak
Anzele parkı yapılacak

Anzele parkı yapılacak

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, yaptığı açıklamada, 2004 yılından beri Anzele mevkisinin açığa çıkarılması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını, Anzele'nin Diyarbakır'ın geçmişinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

A+A-

Bu nedenle çarpık kentleşme yüzünden böylesi bir tarihi değeri kaybolmakla yüz yüze geldiğini kaydeden Demirbaş, özellikle 1999 yılından beri Diyarbakır'ı tarihi ve kimliği ile buluşturma projesi çerçevesinde çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Sur diplerinin yeşillendirilmesi, kültürler sokağı, tarihi evlerin restorasyonu ve Diyarbakır'ın kimliğini anlatan Anzele suyunun da açığa çıkarılması için projeler hazırlandığı kaydeden Demirbaş, şöyle konuştu:

"Sur Belediyesi şantiyesinin bulunduğu alan temizlendi. Hemen yanı başında bulunan Yıldız Parkı'na eklenerek daha büyük bir yeşil alan oluşturulacak. Yıldız Parkı'ndan, Hevsel bahçelerinin manzarası ile buluşacak. Sıkıntılarımızın devam etmesine rağmen Diyarbakır'ın gelişip güçlenmesi için her türlü çalışmaya destek oluyoruz. Örneğin eski Mardin yolu üzerinde bulunan tekel büfelerinin çirkin görüntüsü ve mezarlığın yanın bulunması Diyarbakırmız için utanç verici bir manzaraydı. Bizim için kutsal olan ölülerimize saygının da bir gereği olarak bu tekel büfelerinin çirkin görüntüsünü de temizledik."

HABERE YORUM KAT