1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anzele Çeşmesi, çocukların oyun alanına döndü
Anzele Çeşmesi, çocukların oyun alanına döndü

Anzele Çeşmesi, çocukların oyun alanına döndü

DİYARBAKIR- Diyarbakır tarihinde önemli yeri olan Anzele Çeşmesi, çocukların oyun alanına döndü.

A+A-

Sur ilçesinin otantik köşelerinden biri olan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından onarıma alınan Anzel Çeşmesi, Diyarbakır'a yeniden kazandırılmaya çalışılıyor.

Sur ilçesi Çift Kapı mevkiinde bulunan ve henüz inşaat halinde olan Anzele Parkı'na akan kaynak suyunun oluşturduğu havuza giren çocuklar oyun oynuyor. Herhangi bir güvenlik önleminin alınmadığı Anzele Park'ına akın eden çocuklar yosunlaşmış ve kirli suya aldırmadan havuzda yüzüyor. İsmini verdiği parkta akan Anzele Çeşmesi suyunun damaklarda ayrı bir tat bıraktığını belirten mahalle sakinlerinden Hasbey Köksal, “Anzel, Diyarbakır tarihine önemli bir özellik katan çeşmelerden biri. 1950'lerde burası yol yapımı nedeniyle kapatılmıştı ve itfaiye yeri olarak belirlenmişti. Geçmişte kadınlarımız burada çamaşırlarını yıkardı, hayvanlarına su içirirlerdi, evlerine suyu buradan götürürlerdi, çünkü burada yaşam Anzel etrafında dönerdi'' dedi.

Diyarbakır'ın yeniden Anzel Çeşmesi'ne kavuşmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Köksal, ancak inşaat çalışmalarından dolayı havuza giren çocukların tehlikelerle karşılaştığını ve her hangi bir güvenlik önleminin alınmamasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

Yaklaşık 5-6 aydır Anzel projesinde duvar örme ustalığını yaptığını söyleyen Ahmet Akyüz ise, projenin tamamlamasının ardından çocukların daha keyifli bir şekilde parkta eğlenebileceğini ve güvenliğin alınacağını söyledi.

(EA-AKK-Y)
 

HABERE YORUM KAT