1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Antik Dakyanus Harabeleri’nde karakol mu yapılacak?
Antik Dakyanus Harabeleri’nde karakol mu yapılacak?

Antik Dakyanus Harabeleri’nde karakol mu yapılacak?

Lice İlçesi sınırları dahilinde bulunan Dakyanus Harabeleri’nde karakol yapılacağı iddia edildi.

A+A-

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun bir karakol imarı amacıyla kazı izni verdiği öne sürülürken, HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya sordu.
 
Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Dakyanus Harabeleri çevresinde bir karakol imarı amacıyla kazı izni verdiği iddia edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, iddiaları Çevre Ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya sordu.
 
Dakyanus harabeleri sit alanı olarak tescillenmişti
 
Güldemet Sarı’nın cevaplaması için soru önergesi veren Demirel, “Diyarbakır ili, Lice ilçesi sınırları dahilinde bulunan Dakyanus Harabeleri (Antik Kenti) Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 06.11.2003 gün ve 3277 sayılı kararıyla sit alanı olarak tescil edilmiştir. 17.12.2014 tarihli ve 2757 sayılı kararda ise harabelerin koruma esasları ve kullanma şartlarının, 2863 sayılı Kanunun 17. Maddesi gereğince I. derece arkeolojik sit alanı kapsamında belirlenmesine hükmedilmiştir. Bu kararlar uyarınca Diyarbakır ili sınırlarındaki tek antik kent olan ve harabeye dönen tarihi yapının Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmesi beklenirken bugün bu tarihi yapıyla ilgili olarak tam tersi bir süreç işletilmektedir” dedi.
 
Demirel’in soru önergesi şöyle:
 
“Dakyanus Harabeleri’nin bulunduğu alan 1 Eylül 2015 tarihinde 2015/8058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesine dayanarak 1 Mart 2016 tarihine kadar Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir. Bu tarihten itibaren de bölgeye askerler konuşlandırılmış ve bu askerlerden bazıları harabeleri çevreleyen bölgede çadırlara yerleştirilmiştir. Bununla birlikte Kasım ayında harabelerin çevresinde bir karakol inşa edileceği iddiaları gündeme gelmiştir. Nitekim Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 17 Aralık 2015’te yaptığı toplantısında karakol yapımına ilişkin bir genel kurul kararı alındığı, Lice Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’nın bu karara şerh koydukları, fakat buna rağmen Kurul’un kararını henüz tebliğ dahi etmeden inşa edilecek karakol duvarı için temel atma aşamasına gelindiği iddia edilmektedir.
 
Bu vesileyle;
 
* Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Dakyanus Harabeleri çevresinde imar amaçlı kazı izni verdiğine dair söz konusu iddialar doğru mudur?
 
* Doğru ise;  söz konusu kurul kararı ilgili kurumlara ne zaman tebliğ edilecektir?
 
* Söz konusu karar Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
 
* 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca 1. derece arkeolojik sit alanlarında herhangi bir imar faaliyetine kesinlikle izin verilmemesi gerekirken, 2863 sayılı kanuna açıkça aykırı olan bu kararın gerekçesi nedir? Koruma altında olan bir alanı imara açma kararı hangi hususlar göz önünde bulundurularak verilmiştir?
 
* En az 2 bin yıllık antik bir yerleşim alanı olduğuna inanılan Dakyanus Harabelerinin çevresinde bir karakol inşa edilmesini doğru buluyor musunuz? Söz konusu imar kararının antik kenti olumsuz etkilememesi adına öngördüğünüz önlemler nelerdir?
 
* Devlet Su İşleri’ne ve Karayolları’na ait iş makinelerinin harabelerin olduğu çevreye önce yol götürüp ardından karakol yapımına başladığı ve 60 santimetrelik bir kazı yapma aşamasında olduğu iddialarını inceletmeyi düşünüyor musunuz?
 
* Olası hukuksuz uygulamalar ve imar izni kararları hakkında idari bir inceleme başlatmayı düşünüyor musunuz?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler