1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anter davasının seyri değişebilir
Anter davasının seyri değişebilir

Anter davasının seyri değişebilir

Kürtlerin Apê Musa'sı, bilgesi Musa Anter'in katledilişinin üzerinden tam 23 yıl geçti. JİTEM'cilerin ve devlet yetkililerinin itiraflarına rağmen uzun yıllardır süren Anter davasında bir yol alınamadı.

A+A-

JİTEM'cilerin ve devlet yetkililerinin itiraflarına rağmen uzun yıllardır süren Anter davasında bir   yol alınamadı.

 

Son duruşmada Abdulkadir Aygan'ın ifadeye çağrılması kararı yeni bir umut oldu. Anter'in oğlu Dicle Anter, “Aygan'ın mahkemede vereceği ifade ile Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve JİTEM kadrolarından Ali Ozansoy'un da bu çerçevede davaya katılabilir. Tüm bunlar davanın seyrini değiştirir” dedi.


JİTEM tarafından 20 Eylül 1992 tarihinde katledilen Kürt bilgesi Musa Anter'in (Apê Musa) katilleri, tüm itiraflara ve aradan geçen 23 yıla rağmen halen açığa çıkarılmadı.

 

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve sanık avukatların "güvenlik" gerekçesiyle başka bir ile nakledilmesi talebi sonucunda Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledilen dava için, son olarak 16 sanıklı JİTEM ana davası ile birleştirilme kararı verildi.


En son 17 Eylül görülen duruşmada avukatlar, sanıklardan JİTEM itirafçısı Abdulkadir Aygan ile görüşen MİT Diyarbakır Bölge Temsilcisi'nin kim olduğunu sorarken, mahkeme heyeti ise Aziz Turan adını kullanan Abdulkadir Aygan'ın SEGBİS sistemiyle duruşmaya katılmasının sağlanmasını istedi.
 
'Aygan davanın seyrini değiştirebilir'


Dava seyrinin nasıl değişeceğini değerlendiren Musa Anter'in oğlu Dicle Anter, mahkeme kararını olumlu bulduğunu dile getirerek, tanık olarak dinlenen Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve Ali Ozansoy'un da yeniden mahkeme karşısına çıkarak dinlenmesi gerektiğini vurguladı. Anter, bu isimlerin mahkeme karşısına çıkması ile babasının davasında önemli gelişmelerin ve davayı aydınlatacak bilgilere ulaşılabileceğine işaret etti.

 

Anter, "Aygan'ın mahkemede vereceği ifade ile davanın seyri değişeceği gibi Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve JİTEM kadrolarından Ali Ozansoy'un da bu çerçevede davaya katılabilir. Tüm bunlar babamın davasının seyrini değiştirir" dedi.
 
MİT'le görüşme yapan kişi kim?


Abdulkadir Aygan'la görüşmeyi yapan Diyarbakır MİT Bölge Temsilcisi'nin kim olduğu konusunda görülen duruşmada avukatlar tarafından sorulurken, Anter ise, Savaş Gevrekçi'nin de Diyarbakır'da esas komutan görevini yapan yerine vekaleten baktığını dile getirdi.

 

Anter, "Gevrekçi o sırada MİT elemanı Mahmut Yıldırım'la (Yeşil) bir görüşme yaptığını ve bu görüşmede ne konuştuğunu merak ediyoruz. Bunu mahkemenin arşivinden isteyip bu kişinin netleşmesi için talepte bulunduk. Tüm bu bilgiler MİT'in raporlarında var. Bu bilgiler davanın ilerlemesi için bir an önce mahkemeye verilmesi için çaba içinde olacağız" dedi.
 
Dava kaplumbağa hızında ilerliyor


Dava kaplumbağa hızında ilerlediğini dile getiren Anter, Musa Anter davasının sembol davalardan biri olduğunu, davanın çözümü ile birlikte Kürdistan'daki tüm faili meçhul cinayeti davalarına temsil oluşturacağını söyledi.

 

Anter, "Babamın davasının çözümü özgür basın açısından da önemlidir. Birçok basın çalışanı şehit oldu. Bu davaların da babamın davası gibi karanlıkta kalmamalıdır. Türkiye geçmişi ile yüzleştikçe geleceğe aydınlık bakabilir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler