1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anter cinayeti davası başlıyor
Anter cinayeti davası başlıyor

Anter cinayeti davası başlıyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 yıl önce yazar Musa Anter'in öldürülmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırlamıştı. İlk duruşma 31 Temmuz saat 09:00'da gerçekleşecek.

A+A-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 21 yıl önce yazar Musa Anter'in öldürülmesiyle ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianameyi hazırlamıştı. PKK ile Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. Maddesi ile görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce hazırlanan iddianame, 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. SON.TV'den Ömer Adıyaman'ın haberine göre, İddianame 05 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilerek UYAP üzerinden sanık ve tanıklara tebliğ edildi. Savcı Osman Coşkun'un hazırladığı iddianame Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek ilk duruşma 31 Temmuz 2013 tarihinde saat 09:00'da gerçekleşecek.

İddianamede, 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır'ın Seyrantepe semtinde yazar Musa Anter'in öldürülmesi, yazar Orhan Miroğlu'nun da yaralanması olayıyla ilgili geçen yıl Şırnak'ın Kumçatı beldesinde yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanan Hamit Yıldırım, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, hakkında başka bir davadan dolayı yakalama kararı bulunan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Savaş Gevrekçi sanık olarak yer alıyor.

İddianamede, sanıklar hakkında, 765 Sayılı TCK'nın 450 / 4. Maddesi'nde yer alan "Taammüden adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 149/1. Maddesi'ndeki "Halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek" ile "Adam yaralamak" suçlarından da 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Bu haber 360 kez okundu.

HABERE YORUM KAT