1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Antalyalılara Diyarbakır kadayıfı tarifi
Antalyalılara Diyarbakır kadayıfı tarifi

Antalyalılara Diyarbakır kadayıfı tarifi

Bu yıl Antalya, EXPO Center’da altıncısı düzenlenen Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı devam ederken, fuarda Antalyalılara kadayıf tarifi verildi.

A+A-

Diyarbakır Ticaret Borsası ile Ticaret Sanayi Odası işbirliğinde Karacadağ Kalkınma Ajansının desteğiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Meşhur Kadayıfçı Sıtkı Usta, Diyarbakır’da yöresel peynir üretimi yapan Şop Peynircilik, Diyarbakır’ın Lice  Sur, Bağlar ilçelerinde  İpek dokuma  alı Üretimi Yapan İlme Halıcılık , Diyarbakır  Özel Dibek Kahvesi By Mırracının  katılımıyla gerçekleştirilen Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarı büyük katılım ile devam ediyor.
 
‘Markalaşma çok önemli’


68 ilden 388 katılımcının158 stantın bulunduğu Yöresel ve Geleneksel Ürünler Fuarında Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) Başkanı Engin Yeşil Şehirlerimizin tanıtımında markalaşmanın çok önemli olduğunu belirterek,Doğunun batıyı, batının doğuyu kucaklamasına katkı sunmak ve yöresel değerlerimizi dünyaya sunmak için YÖREX'e katıldık" dedi. Standı ziyaret eden vatandaşlara kadayıf, peynir,kahve dağıtan DTB Başkanı Yeşil YÖREX'te Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü tarafından beş bin yıllık geçmişi olan Diyarbakır Surlarını ve surlarla bir bütün olarak kentin bir çok ihtiyacını karşılayan Hevsel Bahçeleri tanıtılmakta,dünyaca ünlü kadayıfımız ve coğrafi işaretli örgülü peynirimiz ,İpek El dokuma halılarımız ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisimizin Kentimizi tanıtıcı materyalleri ziyaretçilerimize verilmektedir." dedi.
 
Antalyalılara kadayıf tarifi


Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil,Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu,Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ve Fuar Komisyonu Üyeleri M.Ali Deniz,Kadri Kazmacı ziyaretçilere kadayıf ikram ederken Sıtkı Usta Kadayıfçısı fuara katılan kadınlara kadayıf yapımı ile ilgili bilgi verdi. Kadayıf yapımı ile ilgili kadınlara bilgi veren Sıtkı Usta  Kadayıfçısı Yöneticisi Süleyman Altunbay,işletme olarak 1968’den beri kadayıf üretimi yaptıklarını belirterek “kadayıfımızı yaparken kullandığımız unu ve yağı seçerken çok özen gösteriyoruz. Şerbeti hazırlarken kıvama dikkat etmek de kadayıfın lezzeti açısından çok önemlidir. Özenle hazırladığımız ve hiçbir katkı maddesi bulunmayan kadayıfımız en az 10 gün süreyle tazeliğini ve lezzetini korumaktadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler