1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Annenin feryadı!
Annenin feryadı!

Annenin feryadı!

Çocukluğunda yanlış iğnenin kurbanı oldu, eşi vefat etti, 3 çocuğuyla hayata tutunuyor. Anne Fatma yürek dağlayan yardım çığlığıyla; "Çocuklarım taş ve molotof atan olmasın".

A+A-

DİYARBAKIR-Fatma Aba, henüz 1 yaşındayken rahatsızlandığı için ailesi tarafından götürüldüğü hastanede yapılan yanlış iğnenin kurbanı oldu. Ayağından sakat kalan Aba, aynı çileyi evlendikten sonra da yaşamaya devam etti. Uzun yıllar felçli olarak yaşayan eşi 3 yıl önce kalp krizinden vefat etti. Yıllardan beri hem anne hem babalık yapan Aba, 2 erkek ve 1 kız çocuğuyla beraber tek gözlü evde hayata tutunmaya çalışıyor. Öyle ki yatma odası,tuvalet,banyo ve mutfak aynı odanın içinde.
3 ayda bir aldığı özürlü maaşı dışında geliri olmayan Fatma Aba, 3 çocuğuyla beraber komşularının yardımlarıyla ayakta durmaya çalışıyor.

Yürek burkan dramın baş kahramanı olan Fatma annenin en büyük korkusu gözü gibi baktığı çocuklarının ilerleyen yaşlarda yoksulluk ve sahipsizlikten dolayı art niyetli çetelerin tuzağına düşerek birer canavar haline gelmesi.
 
'NEREYE KADAR MÜCADELE EDEBİLİRİM?'
 
Aba,”Yanlış iğneden dolayı sakat kaldım. Eşim uzun süre felçli olarak yaşadı. 3 yıl önce kalp krizi geçirerek vefat etti. Artık hem anne hem baba görevine soyundum. Çok zor şartlarda yaşıyoruz. 3 ayda bir aldığım özürlü maaşı dışında gelirim yok. O da bize ve çocukların okumasına yetmiyor. Çocuklarımın kötü yola düşmesini istemiyorum. Sokaklarda polise taş atan, molotof atan çocuklar var. Benim çocuklarımın onlar gibi olmasını istemiyorum.

Bu çocuklar büyüdüğünde onları bu hayat şartlarında nasıl kontrol edebilirim?.Ben şu an onlara annelik sevgisinden başka bir şey veremiyorum. Benim hayatım çilelerle geçti,çocuklarım benim gibi olmasın. Bir anne olarak mücadele ediyorum ve edeceğim de. Ama nereye kadar?.Sayın devlet büyüklerimden, iş adamlarından, hayırseverlerden bu çocuklara sahip çıkmalarını istiyorum.” dedi.
 
'ÇOCUKLARIM BENİM GİBİ OLMASIN'
 

'Annelerinin suçu özürlü olmak mıydı?.Onların suçu da yetim kalmak olmasın' diyerek gözyaşı döken acılı anne, ayağı sakat olduğu için çocuklarını istediği gibi gezdirememenin ve onlarla ilgilenmemenin ezikliğini yaşadığını söyledi. Devletin sosyal yardım kuruluşlarına sitem eden Fatma Aba,”Gelip bizi film gibi izliyorlar ama bir şey yapmıyorlar. Duygularımızla oynuyorlar,rencide oluyoruz. Bu çocuklara yazıktır, günahtır. Oğlum Muhammed Sedat'ı, kötü niyetli çetelerin eline düşmesin diye okuldan sonra demirci dükkanında çalışmaya yolladım. Biliyorum bu yaşta çocuğun çalışmaması lazım ama benim derdim meslek sahibi olması ve kötü çevreden uzak durmasıdır.“ diye konuştu.
 
KÜÇÜK MUHAMMED'İN GÖZYAŞLARI
 

Annenin ağlamasına dayanamayan çocuklar da gözyaşı dökerken,çocukların ortancası olan 13 yaşındaki Muhammed Sedat ,”Kardeşlerim ve annemle beraber bu evde tek başımızayız. Evdeki şartlar çok kötü. Tek gözlü bir ev ve hepimiz tüm ihtiyaçlarımızı tek odada karşılıyoruz. Okumak istiyoruz. Devletimiz bize sahip çıksın. Korku içinde yaşıyoruz. Okuldan sonra demirci dükkanında çalışıyorum. Annem, kötü yollara düşmemem için beni bu işe yönlendirdi. Babamız yok,gelirimiz yok. Annem bu şartlardan dolayı kahroluyor. Lütfen onun da bir anne olduğunu düşünerek bizlere sahip çıkılsın.” şeklinde konuştu.
 

Etiketler :