1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Annemi cezaevinde görmek istemiyorum’
‘Annemi cezaevinde görmek istemiyorum’

‘Annemi cezaevinde görmek istemiyorum’

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonlar kapsamında tutuklanan Diyarbakır Sur Belediyesi Eşbaşkanları Seyid Narin ve Fatma Şık Barut’un aileleri yaşadıklarını anlattı.

A+A-

Seyid Narin’in eşi Besile Narin, eşinin gözaltına alınması, tutuklanması ve kendilerinden uzak bir yere sürgüne gönderilmesinin ailelerden intikam alma hırsı olduğunu vurguladı.  

 

Fatma Şık Barut’un eşi Özgür Barut ise, eşinin kötü muamelelere maruz kaldığını ve 7 yaşındaki kızı Roza’nın annesini cezaevinde görmek istemediğini, annesinin bir an önce özgürlüğüne kavuşmasını istediğini söyledi
 
19 Ağustos tarihinde düzenlenen operasyonlar sonucu tutuklanan Diyarbakır’ın Sur Belediye Eşbaşkanları Fatma Şık Barut ve Seyid Narin’in aileleri, yaşadıklarını anlattı. DİHA’nın haberine göre, Sur Belediyesi Eşbaşkanı Seyid Narin’in eşi Besile Narin, polisin sabah saat 05.00’e evlerini özel harekat timleri ve polislerin baskın düzenlediğini söyledi.

Özel harekat timleri baskın sırasında kapılarını kırmaya çalıştığını dile getiren Narin, polise uygun olmadığını bir dakika beklemelerini söylediğinde polisin kendisine, “aç kapıyı hain kadın” dediğini iddia etti. Evlerine polisin yanı sıra 9 kar maskeli özel harekat timi ile baskın düzenlendiğini ifade eden Narin, özel hareket timlerinin eşi Narin’e kötü davrandığını, sırtına basıp, yüz üstü yatırdıklarını savundu.

 

Narin, “Eşimi ve diğer siyasi tutsakları düşmanca gözaltına almaları, kendilerini sindirmek için yapılıyor. Ama bu şekilde bizi sindiremeyecekler. Seçimi kaybetmeleri ardından Kürdistan’da savaş isteyenler kam emici vampirlere dönüştüler” dedi.
 “Vicdansızlıktır, insan dışı bir uygulamadır”
Eşbaşkanlarının tutuklamalarının planlı ve programlı olduğunu savunan Narin, tutuklama kararlarının da Ankara’da verildiğini ileri sürdü.

 

Eşbaşkanlarının tutuklama kararına kadar yaşadıkları hukuksuzluklarının tutuklama kararından sonra da devam ettiğinin söyleyen Narin, “Tutuklama kararı verildikten daha kirli bir yüzle karşılaştık. Eşimi ve diğer tutukluları Diyarbakır’daki cezaevinde beklerken, aileleri, çocuklarımızı cezalandırmak için binlerce kilometre uzak yerlere sürgün ettiler. Bu sürgünlerin tek amacı bizi birbirimizden koparmak, yalnızlaştırmaktır. Bu vicdansızlıktır ve insanlık dışı uygulamalardır. Şimdiye kadar Türkiye’de birçok uygulama ile karşılaştık ama böyle bir uygulama ile ilk defa karşılaşıyoruz. Savaş her geçen gün kirli yüzünü bize gösteriyor” diye konuştu.


 “İdamla yargılamanın gereği yoktur”


“Özyönetim”in ilan edilmesinin ardından yapılan operasyonlar sonrasında eşbaşkanlarının gözaltına alınması ve sonrasında tutuklanmasına tepki gösteren Narin, devletin halkı ve insanları korumak adına var olduğunu söyledi.

 

Narin, Kürt halkının “özyönetim” ilanı ile kendi kendini yönetmek istediğini savunarak, “İnsanların kendi kendini yönetmesi kadar doğal bir şey yoktur. 302’nci madde ile idamla yargılamanın bir gereği yoktur. O insanlar sadece kentlerinde kendi varlıkları ile kendilerini yöneteceklerini açıkladılar. Bu meşru bir haktır” ifadelerini kullandı.


“Çıplak arama dayatıldı”


Sur Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Şık Barut’un eşi Özgür Barut ise, eşinin Ankara’ya gönderilirken yaşadıklarını anlattı.

 

Görüşte eşinin durumu iyi olduğunu ancak, eşinin 7 yaşındaki kızları Roza’yı merak ettiğini söyleyen Barut, kendilerini buraya göndermelerinin tek sebebinin ailelerinden ve çocuklarından uzak tutmak olduğunu aktardı. Ankara Sincan Cezaevi’ne getirildiğinde kendilerine çıplak arama dayatıldığını ileri süren Barut, insanlık dışı uygulamalarla karşılaştıklarını iddia etti.

 

Barut, “Kızımı da görüşe götürmek istedim. Ancak kızım Roza, ‘Ben annemi demir parmaklıklar ardında görmek istemiyorum’ dedi. Kızım annesinin suç işlediğine inanmıyor” diye belirtti.

 

Eşinin sürgün edilmesine ilişkin ise Barut, “Eşim ve arkadaşlarını plakasız araçlarla ve özel hareket timleri eşliğinde sürgüne götürdüler. Polisler yol boyunca araçtakilere, ‘Hadi burada da özyönetimi ilan edin’ şeklinde tehdit edip hakaretler etti” ifade etti.


“nnemi dışarıda görmek istiyorum”


Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve Diyarbakır’dan gönderilen Sur Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Şık Barut’un annesi Rukiye Şık da, tutuklanan eşbaşkanların halkın iradesinin olduğunu ve halkın seçilmişleri olduğunu ifade etti. 4 gün gözaltı süresinin ardından tutuklanıp, kendilerinden habersiz bir şekilde gönderilmeleri ailelerine, çocuklarına eziyet çektirmek olduğunu dile getiren Şık, “Onları Ankara’ya götürene dek onlara hakaretler etmişler. 7 yaşındaki küçük kızı öyle gözü arkada bir şekilde bakıyor.

 

Kürtler sinsin diye her şey yapılıyor. Tüm bu yaşatanları Erdoğan yapıyor, yaptırıyor. Torunum bu yaşında ‘Annem çıkmayana kadar, cezaevine gitmek istemiyorum. Annemi orda görmek istemiyorum. Annemi dışarıda görmek istiyorum’ diyor” şeklinde duygularını aktardı.  

 

Fatma Şık Barut’un 7 yaşındaki kızı Roza Barut da, annesinin bir an önce özgür kalmasını ve eve gelmesini istediğini söyledi.
 

 

HABERE YORUM KAT