1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Annelerini gömmek için AYM’ye başvurdular
Annelerini gömmek için AYM’ye başvurdular

Annelerini gömmek için AYM’ye başvurdular

İnan Ailesi: AYM’den olumlu bir sonuç beklemiyoruz, AİHM’e gideceğiz.

A+A-

Cenazesi 7 gün boyunca sokak ortasında kalan ve sonrasında Silopi Devlet Hastanesi morguna kaldırılan 11 çocuk annesi Taybet İnan’ın ailesi, ‘Gömülme hakkı’ kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. İnan ailesi, AYM’den olumlu bir sonuç çıkacağını düşünmüyor ve çıkacak olumsuz karar ile AİHM’e başvuru için hazırlık yapıyor.

İnan ailesinin dramı bitmiyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 20 Aralık günü zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralanan ve sokak ortasında kan kaybından yaşamını yitiren, cenazesi 7 gün boyunca sokak ortasında alınamayan 11 çocuk annesi Taybet İnan’ın ailesinin dramı bitmiyor.

Aile, annelerinin mezarının olmasını istiyor

Annelerinin sokak ortasındaki cansız bedenini bile yerden alamayan sonrasında mahalleli tarafından yerden kaldırılarak ambulansa bindirilen annelerinin bir mezarının olmasını istiyor.

Gömülme hakkı kapsamında başvuru yapıldı

Bu nedenle Silopi Devlet Hastanesi morgunda bekletilen Taybet İnan’ın cenazesinin gömülmesi için ailesi avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Aile, avukatı Ramazan Demir aracığıyla ‘gömülme hakkı’ kapsamında yaptıkları başvuruda cenazelerinin bir an önce defnedilmesi için uygun koşulların oluşturulmasını istiyor.

Mehmet İnan: “İki haftadır azap içerisindeyiz”

Günler boyunca annelerini sokak ortasından kaldıramayan ve gözlerine uyku girmeyen İnan ailesi şimdi de annelerini toprağa verememenin üzüntüsünü yaşıyor. Taybet İnan’ın oğlu Mehmet İnan, iki haftadan bu yana azap içerisinde olduklarını söylüyor.

“Annemin kanı kurumuştu”

Annelerini sokak ortasında alamadıklarını, günler sonra sokak ortasından kaldırabildiklerini hatırlatan Mehmet İnan, “Annemin kanı kurumuştu. Kim bu acıya dayanabilir. Saçları sertleşmişti. Annem artık toprak kokuyordu. Kaldırıp ambulansa koydular sonrasını bilemiyoruz. Daha sonra sorduk bize Silopi Devlet Hastanesi morgunda olduğunu söylediler. Bir türlü annemize ulaşamıyoruz. Cenazemizi istiyoruz gömmek istiyoruz ancak ona da ulaşamıyoruz. Bu yasaklar olduğu müddetçe de biz annemi toprağa veremeyeceğiz” dedi.

“Annemize son bir görevde bulunmak istiyoruz”

En azından annelerine son bir görevde bulunmak istediklerini kaydeden Mehmet İnan, “Cennet annelerin ayaklarının altındadır bunu herkes biliyor. Diğer insanlara anneleri nasıl kutsal ise bizim annemizde bize kutsaldır. Biz onu koruyamadık, sokak ortasından bile kaldıramadık bari onun morglarda bekletmeyerek toprağa vermek istiyoruz, Bu son görevde bulunmak istiyoruz, çok şey mi istiyoruz” diye konuştu.

“Normal yoldan cenazeyi toprağa vermek imkansız”

Annelerini normal yoldan toprağa vermenin imkânsız olduğunu anlatan Mehmet İnan sözlerini şu ifadelerle sürdürüyor:

“Belki de bu dünyada bir ilktir. Birini toprağa vermek için yüksek mahkemelere başvuruda bulunmak belki de ilktir. Çünkü normal yollardan bu mümkün olmuyor. Silopi’de durumlar iyi değil, yasaklar ölümler sürüyor. Bu yasakların kalkması ve annemize son görevimizi yapmak üzere onu toprağa vermek adına Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Avukatımız ile yaptığım son görüşmede Anayasa Mahkeme’sinin başvurumuz ile ilgili henüz bir karar almadığını bana söylediler.

“Olumlu bir karar beklemiyoruz”

Ailece Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararı bekliyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim ki biz Anayasa Mahkemesi’nden olumlu bir karar çıkacağını da beklemiyoruz. Ancak kararın alınmasıyla iç hukuk yollarının tükenmesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Bunun için avukatımız hazırlıklarını yapıyor. Kararın çıkmasını bekliyoruz. Cenazemiz orada yapacağımız bir şey kalmadı. Elimizden gelenler hukuki mücadele yürütmek ve bu mücadeleyi de sonuna kadar devam ettireceğiz” 

“Cenaze günler sonra alınabildi, şuan nerede bilinmiyor”

Başvuruya ilişkin ailenin avukatı Ramazan Demir ise, cenazenin günler sonra alınabildiğini hatırlattı. “Ancak hala gömülemiyor. Çocukları cenazenin nerede olduğunu da bilmiyor” diyen avukat Demir,  en son aileye cenazenin Silopi devlet hastanesi morgunda olduğunun söylendiğini dile getiriyor ve başvuruyla ilgili şu bilgilendirmede bulunuyor:

“Biz Anayasa Mahkemesi’ne ‘Gömülme hakkı’ kapsamında başvuruda bulunduk. Henüz hiçbir cevap verilmedi. AYM’den bu sokağa çıkma yasağı bütünüyle insanların gömülme hakkı dahil diğer bütün anayasal haklarının askıya alındığını, cenazenin gömülmesi için bu insanların can güvenliği sağlanması gerekiyor. Bunun için de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını talebinde bulunduk.

“Valiliklerin gelsinler demesi bir anlam ifade etmiyor”

Vali ve Kaymakamların 'Gelin cenazelerinizi alın' demesinin tek başına bir anlam ifade etmiyor. İnsanlar beyaz bayrakla çıkmasına rağmen vuruluyor. Bu gün bile beyaz bayrakla sokağa çıkan 12 yaşındaki bir çocuk öldürüldü. Bu durumda buyurun gelsinler güvenliklerini alacağız demeleri bir anlam ifade etmez”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler