1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı,Yaşar Kemal'in cenaze törenine katıldı
Anlı,Yaşar Kemal'in cenaze törenine katıldı

Anlı,Yaşar Kemal'in cenaze törenine katıldı

Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, usta edebiyatçı Yaşar Kemal'in cenaze törenine katıldı, mezarına Diyarbakır toprağı ve Kürt edebiyatçı Mehmet Uzun'un toprağından serpti.

A+A-
Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, bugün usta edebiyatçı Yaşar Kemal'in cenaze merasimine katılmak üzere İstanbul'a gitti.  Diyarbakır toprağını ve Kürt yazar Mehmet Uzun'un mezarından toprağı İstanbul'a götürerek Yaşar Kemal'in mezarına koyan Anlı yaptığı açıklamada, Yaşar Kemal'in hem Anadolu'nun hem Mezopotamya'nın yetiştirdiği en büyük ozan olduğunu belirtti.
 
“Vefa borcumuzu ödemek bundan sonraki kuşaklara onu tanıtmak ve taşımak için bir çaba içerisindeyiz.” diyen Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Barış, Yaşar Kemal'in ilk kelimesiydi ve son kelimesi oldu. Onu uğurlarken de barışa adanmış bir sürecin başlangıcındayız. Yüreğimiz umutla dolu, yüreğimiz ozanımızın yazdığı o her birisi epik, lirik, didaktik bir destan niteliğindeki eserlerinin aslında bir yerde bir parçasıyız. Tarihi yazdı, tarihi yaşadı ve tarihe mal oldu.”
 
Diyarbakır toprağını ve Kürt edebiyatçı Mehmet Uzun'un mezarının toprağını getirdiklerini kaydeden Anlı,  daha sonra toprağı Yaşar Kemal'in mezarına serpti. Anlı, “Zaten biz onu yüreğimize yolculuyoruz. Diyarbakır Belediyesi olarak biz Yaşar Kemal'i yaşatacak, onu geleceğe taşıyacak bir projeye de en kısa zamanda başlamayı planlıyoruz.” dedi.  
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT