Anlı'ya ziyaret

Anlı'ya ziyaret

Rojava Halk Meclisi Başkanı Abdullselam Ahmet, PYD yönetim kurulu üyesi Beşira Derwîş, Kürt Sol Partisi Genel Sekreteri Mihemedê Mûsa, TEV-DEM Temsilcisi Çınar Salih, TEV-DEM üyesi Xelat Xelîl, BDP-PM?den Mazhar Zümrüt, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş

A+A-

Eşbaşkan Fırat Anlı, konuklarına “Amed halkı olarak biz Rojava devrimini yakından takip ediyoruz” diyerek hoş geldiniz dedi.

Rojava Halk Meclisi Başkanı Abdulselam Ahmet, “PYD heyeti olarak burada olmaktan çok mutluyuz, yeni seçildiniz sizleri tebrik ediyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz” diyerek konuşmasını şöyle devam etti: “Nasıl ki Kürtler insanlık tarihinde büyük bir rol oynamışlarsa şimdi de yeniden tarih sahnesine çıkmanın ve o tarihi rolü üstlenmenin zamanı gelmiştir. Bugün Rojava'da gelişenler tüm Kürtlerin geleceği ile ilgilidir ve tüm Kürtlerin gözleri buradadır. Bugün Rojava Kürt sorunun çözüm anahtarıdır.”

ANLI GÖRÜŞMESİNDE

Anlı'nın Rojava'nın durumuna yönelik sorusu üzerine Beşira Derviş, “Şunu belirtmeliyim ki, Rojava'ya yönelik baskı devam ediyor. Saldırılar sürüyor. Elbet bu saldırıların sadece DAİŞ/İŞİD'in tek başına yaptığını söylemek fazla masumane olacaktır. Bildiğiniz gibi bölgesel güçler bu saldırıların arkasındadır. Rojava şu anda dışarıdan tamamen izole edilmiş durumda, ama gel gör ki Rojava halkı bu çepeçevre kuşatmaya inat, kendi içinde bir düzen kurmuş ve bu şu anda çok güzel bir biçimde işliyor. Rojava kendi sistemini kuruyor” şeklinde konuştu.

Anlı, konuklarına Diyarbakır Gezi Rehberi ve Diyarbakır tanıtım CD'sini armağan etti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT