1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı'dan Yeniyol Mahalle Meclisine ziyaret
Anlı'dan Yeniyol Mahalle Meclisine ziyaret

Anlı'dan Yeniyol Mahalle Meclisine ziyaret

Yeniyol Mahalle Meclisi'ni ziyaret ederek, sorunları dinleyen, belediye çalışmaları hakkında bilgi veren Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, havaların ısınmasıyla merkez yollar, ilçe ve köy yollarının asfaltlanacağını açıkladı.

A+A-
Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, Genel Sekreterimiz Fethi Suvari, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın ile Fatma Arşimet, Belediye Meclis Üyelerimiz İhsan Süleymanoğlu, Kerem Canpolat, Nadir Bingöl ve Gülistan Kılıç, Yeniyol Halk Evi'ni ziyaret ederek, mahalle meclisiyle bir araya geldi.
 
Mahalle Meclisi Eş Başkanları Cemile Yasan ile İbrahim Yaşar'ın da katıldığı, mahalle meclisi üyelerinin büyük ilgi gösterdiği ziyarette konuşan Eş Başkan Anlı, Şengal ve Kobani'ye yönelik IŞİD saldırısı nedeniyle bölge kentlerine büyük göçün yaşandığını hatırlattı. Yaşanan göç ve trajediye karşı halkla birlikte tüm enerjilerini ve bütçelerini bu alanda yürütülen çalışmalara ayırdıklarını vurgulayan Anlı, sözlerine şöyle devam etti. “Bir yılımız bitiyor. Bu çalışmalarımızı halkımızla paylaşacağız. Biz şu bilinçteyiz: Eğer ortada bir başarı varsa o da halkımızın başarısıdır. Eğer bir eksiklik, yetersizlik varsa o da bizim eksikliğimizdir.”
 
Bir yıl içinde, her gün kente bir cenazenin geldiğini, 3 Ağustos'tan itibaren ise IŞİD'in uyguladığı vahşet nedeniyle binlerce Şengallinin Diyarbakır'a yerleştiğini, bunun tüm sorumluluğunu belediyelerin üstlendiğini anlatan Anlı, Kobanî'deki direniş nedeniyle bölge kentlerine yüz binin üzerinde Kobanilinin geldiğini, halkla birlikte kendilerinin de gece gündüz demeden çalıştıklarını belirtti Anlı, “Tarihi bir dayanışma sergilendi. Rolümüzü oynadık diyebiliriz; ama görevimiz bitmedi, devam ediyor.” diye konuştu.
 
'Hep beraber üstesinden geleceğiz'
 
 “2000'li yıllarda herkes 'biz temizlik çalışması için hazırız' diyordu, şimdi ise herkes uzak duruyor ve eleştiriyor. Bu eleştirilere kim cevap verecek, biz veremiyoruz; çünkü bu kişisel bir çalışma değil.” diyen Eş Başkan Anlı,  yeni yasayla birlikte belediyenin hizmet yürüttüğü alanın üç kat arttığını, ilçelerle beraber toplam 950 mahallenin olduğunu, tüm mahalleleri ziyaret etmek istediklerini, ancak yetişemediklerini ifade etti. Anlı, “Yükümüz ağır. Bu yükün üstesinden hep beraber geleceğiz.” diye ifade etti.
 
Yollarla ilgili bilgi verdi
 
Belediye çalışmalarına yönelik eleştirilerin daha çok altyapı üzerine olduğunu, Yağmursuyu Drenaj Sistemi Projesi bitmeden ve mevsim koşulları uygun hale gelmeden asfalt dökmenin faydasının olmayacağını kaydeden Anlı, “Havaların ısınmasıyla beraber köşe bucak demeden her yolumuzu asfaltlama çalışmalarına başlayacağız. Merkez yolları, ilçelerimiz ve köy yollarını da asfaltlayacağız. Yağmursuyu Drenaj sistemi halkımız için büyük bir hizmettir. Çalışmalarımız arasında önem verdiğimiz bir projedir. Birkaç aya bu projemizi bitireceğiz. Halkımızın 24 saat evlerinde temiz su içebileceği sistemi kuruyoruz.” dedi.
 
Anlı, mahalle meclisine ziyaretin ardından Kayapınar Belediyesi Evlendirme Dairesi yanında bulunan Roboski Anıtı önünde düzenlenen 16 Mart Halepçe Katliamı'yla ilgili anmaya katıldı.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT