1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı'dan PYD Eş Başkanı'na barış ödülü
Anlı'dan PYD Eş Başkanı'na barış ödülü

Anlı'dan PYD Eş Başkanı'na barış ödülü

TTB ve Diyarbakır Tabipler Odası'nın “Barış Dostluk ve Demokrasi Ödülü” sahiplerini buldu.

A+A-
Bu yıl ki ödülü PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı'nın elinden, Prof. Dr. Cem Terzi de Selma Irmak'ın elinden aldı.
 
Türk Tabipler Birliği ve Diyarbakır Tabip Odası işbirliğiyle 1999 yılından bu yana emek, barış ve demokrasi mücadelesine katkıda bulunan kişilere verilen “Barış Dostluk ve Demokrasi Ödülü” töreni dün Cegerxwin Kültür Merkezi'nde yapıldı.
 
Ödül törenine, Belediyemiz Eş Başkanı Fırat Anlı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, Avrupa Parlamentosu eski Milletvekili Feleknaz Uca, TTB Merkez Konsey Üyeleri Şehmuz Gökalp ve Deniz Dülgeroğlu, BDP eski Milletvekili Akın Birdal, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, ilçe belediye eş başkanları, Fatoş Güney, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti üyeleri katıldı. Salona, Kürtçe ve Türkçe “Sağlıktan ve Özgürlükten Tasarruf Edilemez” pankartları asıldı.
 
Ödül töreni Dr. Ahmet Aydın'ın izleyicilere ney dinletisiyle başladı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla devam eden törenin açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Cengiz Günay, var olan sağlık politikalarını eleştirerek, buna karşın eşit, nitelikli, ücretsiz ve anadilde sağlık hakkı için mücadelelerine devam edeceklerini bildirdi. Günay, dili Kürtçe olan ve ilkini Diyarbakır'da gerçekleştirdikleri 'Mezopotamya Tıp Günlerini'  4-6 Haziran tarihleri arasında Van'da düzenleyeceklerini söyledi.
 
'Kobane bütün katliamların kaderini değiştirdi'
 
Günay'ın konuşmasından sonra salonda bulunan herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediyemiz Eş Başkanı Fırat Anlı, Kobane'de yaşananları anlatmaya sözcüklerin yetersiz kalacağını ifade etti. Bu yüzden Kobane ve Şengal'de yaşamını yitirenlerin önünde saygıyla eğildiğini belirtti. Kürtlerin tarihinin katliamlarla dolu olduğunu, Halepçe, Roboski, Zilan, Koçgiri, Maraş ve Dersim gibi birçok katliamın yaşandığını, hatırlatan Anlı, “Kobane bütün katliamların kaderini değiştirdi.” dedi.
 
Konuşmasına Kürtçe başlayan ve Türkçe devam eden Anlı, bu topraklarda birçok acıya tanıklık ettiklerini ve dönüp baktıklarında 20-30 yıl içinde birçok değişikliğinde yaşandığını söyledi. Bu yüzden geleceğe umutla baktığını bildiren Anlı, “Pozitif olmalıyız, Kobane'ye tanıklık etmiş bir kuşağız.  Hep yitirmişliklerin ve kaybettirilmişliklerin kuşağıydık. Bu makul kaderi Kobane'de değiştirenlerin en azından yoldaşları olduk.” dedi.
 
Bundan sonra üzerlerinde ciddi bir sorumluluğun olduğunu kaydeden Anlı, “Bu gün Tabip Odası bu amaçla iki değerli yoldaşımıza demokrasi ödüllü veriyor. Çok değerli hekim arkadaşımız Terzi'yi bir mesleğin etik değerlerini yerine getirdiği için tüm doktorlar ve sağlıkçılar adına kutluyorum” dedi.
 
Asya Abdullah'ı da verdiği kadın mücadelesi ve halkıyla birlikte tank ve toplara karşı direndiği için kutlayan Anlı, Abdullah'ın çetelere karşı son güne kadar Kobane'yi terk etmemesinin anlamlı olduğunu belirtti. Anlı, bu yüzden PYD, YPG ve YPJ'yi kutladı ve onların direnişlerinden çok şey öğrendiklerini söyledi.
 
Ardından PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ödülünü Eş Başkanımız Fırat Anlı'dan, Prof. Dr. Cem Terzi ise ödülünü DTK Eş Başkanı Selma Irmak'ın elinden Terzi, ödüllünü Asya Abdullah gibi devrimci bir kadınla paylaştığı için mutlu olduğunu söyledi. Kobane direnişinde zor günler geçirdiklerini ifade eden Terzi, ödüllünü Suruç ve Kobane'de birlikte çalıştığı doktor ve sağlıkçılara adadı.
 
Abdullah doktorlara teşekkür etti
 
2015NewrozBayramı'nı kutlayarak konuşmasına başlayan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, yaşamını yitiren yoldaşlarının önünde saygı ve minnetle eğildiğini belirtti. En değerli emeğin insan yaşamına katkı olduğunu vurgulayan Abdullah, bu sebeple tüm doktorları ve Diyarbakır Tabip Odası'nı Rojava'da özelde Kobane'de gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür etti. Parti olarak, demokrasi, insanlık ve eşitlik için mücadele verdiklerini dile getiren Abdullah, özgürlük felsefesiyle hareket ettiklerini, özgürlüğünde tüm renklerin ve halkların bir arada yaşamasıyla sağlandığını sözlerine ekledi. Bu felsefenin adım adım Rojava'da hayatta geçirildiğinin altını çizen Abdullah, “Rojava devriminin başarısı, kadının başarısıdır. Herkes kendi diliyle, kültürüyle ve inancıyla yaşamalıdır. Yaşamdaki en büyük başarı budur. Bunun için bütün karanlık güçler ve tek tip dayatan zihniyetlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.
 
'Hiçbir kültürü dışarıda bırakmamalıyız'
 
Sadece Kürt halkının hakları için savaşmadıklarını vurgulayan Abdullah, aynı zamanda Arap, Süryani halkı ve tüm kültürler için karanlık güçlerle savaştıklarını söyledi. Rojava ve Suriye'nin kendileri açısından hiçbir farkının olmadığını ifade eden Abdullah, “Eğer bu gün demokrasi diyeceksek, hiçbir kültürü ve dili dışarıda bırakmamalıyız. Şuana kadar verilen bu mücadele büyük fedakârlıklarla verildi ve bedeller ödendi. Bu ödülün verilmesi nedeniyle de bizler demokrasi, özgürlük ve eşitlik adına mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun dışında bir yaşamı kabul etmeyeceğiz. Bu ödülde buna vesile oldu” dedi. Abdullah, Rojava devriminde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT