1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Üretim ve refah barışla gelir
Anlı: Üretim ve refah barışla gelir

Anlı: Üretim ve refah barışla gelir

7 ülkeden toplam 110 firmanın katıldığı “7. Ortadoğu Tarım Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı”nda konuşan Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, barışın kalıcılaşması için herkesin çok çalışması gerektiğini, üretim, refah ve bereketin barışla gel

A+A-
Belediyemizin de düzenleyicileri arasında olduğu, “7. Ortadoğu Tarım Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı” bugün başladı. 11 Nisan'a kadar devam edecek fuarın açılışına Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, İl Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, çiftçiler ve iş dünyasından birçok kişi katıldı.
 
Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Diyarbakır Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarların kentin ekonomisine katkısının büyük olduğunu, sadece tarım fuarını son iki yılda yaklaşık 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirterek, katkı sunan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Katılımcıları Kürtçe selamlayarak konuşmasına başlayan Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar ise, çözüm süreci ile birlikte kentte ticari anlamda hareketliliğin arttığına dikkat çekerek, çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Sayar, çiftçilerin, tarımla uğraşanların ve her kesimin sürecin arkasında durmasını istedi.
 
Salonda bulunanları Kürtçe ve Kürtçe'nin Zazaki lehçesinde selamlayan Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı da bu coğrafyada çok şeyin konuşulduğunu ve anlatıldığını belirterek, artık bazı şeylerin yaşama geçmesi gerektiğini söyledi. Fuarın yedi defadır yapıldığını ve kurumsallaştığını ifade eden Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Ama geçen bir yılın muhasebesini yapmak için fuarlar bir ölçü olabilir. Bu geçen bir yılda biz ne yaptık? Yanı başımızda büyük bir yangın çıktı. Suriye'de Irak'ta, halen de söndürülememiş bir yangın var. Bunun çiftçimizi, hayvancılıkla uğraşan insanlarımızı etkilememesi mümkün değil. Bu durum hem ihracatımızı etkiledi hem üretimimizi etkiledi.” Bunun dezavantaj olduğunu, ama bunu avantaja çevirebileceklerini belirten Anlı,  Şengal, Kobane, Kerkük ve Afrin'de yapılacak olan inşa çalışmalarında tarım ve hayvancılığın da ele alınarak, katkıda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.
 
'Barışın kalıcılaşması için herkes çalışmalı'
 
Bölgenin şu an bir istikrar adası olduğunu söyleyen Anlı, bütün olumsuzluklara rağmen barış sürecinin getirdiği pozitif bir durum olduğunu, bu süreçten herkesin faydalandığını, üretim refah ve bereketin barış süreci sayesinde oluştuğunu bildirdi. Anlı, sürecin kalıcılaştırılması için herkesin canla başla çalışması gerektiğinin altını çizdi. İzmir'den kadın çiftçilerin kente gelerek, Diyarbakır'daki kadın çiftçilerle buluştuğunu ifade eden Anlı, buluşmada kooperatifçilik deneyimlerinin paylaşıldığını, bu tür buluşmaların yaygınlaşması gerektiğini dile getirdi.
 
'Kooperatifçilik, çiftçilik ve tohum bankacılığına ağırlık verilecek'
 
Büyükşehir Belediyesi'nin sadece şehir merkezinde değil, 15 bin km2'lik bir alanda, 17 ilçe, 952 köy ve toplamda 2 bin yerleşim yerine hizmet verdiğini hatırlatan Anlı,  çalışmalarının sadece altyapı, içme suyu, yol, kanalizasyon olmadığını, ekonomik, toplumsal, sosyal ve kültürel çalışmaların da yürütüldüğünü kaydetti. Ekonomi alanında çalışmalarını yürütmek için Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığını kurduklarını dile getiren Anlı, bu daire başkanlığı aracılığıyla kooperatifçiliği, çiftçiliği ve tohum bankacılığını geliştireceklerini kaydetti.
 
Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “90'lı yıllarda köyler boşaltıldı, bu büyük bir dezavantajdır. Bunun yaralarını hep birlikte sarmaya çalışıyoruz. Şimdi boşaltılan köylerde organik tarımı yapmak bir avantaja dönüşebilir.  Köylerimizde organik tarımı geliştirmek en önemli başlıklarımızdan biri olmalıdır. Tarımsal olarak çevreye ve ekolojiye zarar vermeyen teknolojileri bulup, kullanmalıyız.”
 
Anlı'nın ardından konuşan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da, tarım fuarının Diyarbakır'ın en önemli etkinliklerinden biri olduğunu belirtti. Kentin arazi olarak tarıma son derece uygun bir coğrafyada bulunduğunu dile getiren Aksoy, Diyarbakır'da kayıtlı 40 bin çiftçinin tarım alanında faaliyet yürüttüğünü, bu nedenle de fuarın oldukça önemli bir yere sahip olduğunu sözlerine ekledi. 
 
Yapılan konuşmaların ardından Eş Başkanımız Anlı ve fuara katılanlar hep birlikte kurdeleyi keserek, “7. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın” açılışını gerçekleştirdi. Eş Başkan Anlı, bir süre tarım firmalarının stantlarını gezerek satış temsilcileriyle sohbet ederek bilgi aldı.
 
 
(Diyarinsesi.org. BB)

HABERE YORUM KAT