1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Türkiye de insani adımlar atmalı
Anlı: Türkiye de insani adımlar atmalı

Anlı: Türkiye de insani adımlar atmalı

Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, Kobanê`ye geçerek Kanton Eş Başkanı Enver Müslim'le görüştü.

A+A-
Görüşmenin ardından Diyarbakır'da Kobanê'nin inşası için konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. Kobanê'nin tek başına ayağa kalkmasının mümkün olmadığını kaydeden Anlı, Türkiye devletinin de insani adımlar atması gerektiğini bildirdi.
 
Eş Başkan Fırat Anlı başkanlığında bir heyet dün Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçerek Kobanê'ye gitti. Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim'le görüşen Anlı, daha sonra hükümet binası önünde düzenlenen basın açıklamasına katıldı. 
 
Enver Müslim tarafından yapılan açıklamada, kantonun maruz kaldığı saldırı ve buna karşı sergilenen direniş hakkında bilgi verildi. Kentin yüzde 80'inin yıkıldığını ve bunun yaşam koşullarını zorlaştırdığını ifade eden Müslim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ile kurulan Eş Yürütme Koordinasyonu, bölgedeki siyasi partiler, kurum ve kuruluşların 2-3- Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır'da konferans düzenleyeceğini duyurdu.
 
Duyurusu yapılan konferansın, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret Odası, Kongreya Jinen Azad (KJA), Diyarbakır Tabipler Odası, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır Barosu ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ev sahipliğinde yapılacağı da ifade edildi.
 
'Tek başına ayağa kalkması mümkün değil'
 
Enver Müslim'in ardından konuşan konferansın ev sahiplerinden Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı ise, öncelikle Amed halkının Kobanê halkına olan selamlarını iletti. 
 
Özgürlüğü için büyük bedeller ödeyen Kobanê'nin yeniden inşası için hazır olduklarını kaydeden Anlı, Kobanê'nin tek başına ayağa kalkmasının mümkün olmadığını, Kobanê'ye sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurumların konferansın yürütücüsü olduğunu kaydeden Anlı, “Kobanê bugün 3 cepheden kuşatılmış durumda ve Kobanê'de böylesi bir konferansı yapmak mümkün değil. Bu yüzden de bu konferansa ev sahipliği yapmak bizim için onur ve şereftir." dedi.
 
'İnsanlık adına sahip çıkılmalı'
 
Konferansın Kobanê'deki yıkımın bütün boyutlarıyla ortaya konulması ve bunların çözümüne dönük yol haritası hazırlanması açısından çok önemli olduğunu söyleyen Anlı, Türkiye devletinin de insani adımların atması gerektiğini belirtti.
 
Kobanê'nin üç cephesinde çatışmaların devam ettiğine ve sadece Türkiye tarafındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın açık olduğuna dikkat çeken Anlı, bu nedenle insani adımların atılması beklentisi içerisinde olduklarını, bu yönlü bir adımın Kürt sorununun çözümüne de katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT