1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Suyumuzu israf etmemeliyiz
Anlı: Suyumuzu israf etmemeliyiz

Anlı: Suyumuzu israf etmemeliyiz

Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün çocuklarda suyun doğru kullanımı konusunda başlattığı farkındalık çalışması kapsamında Ferzad Kemanger İlkokulu öğrencileriyle bir araya gelerek, “Su hayatımız için yaşamsaldır, israf et

A+A-
Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğümüzün suyun doğru kullanımı konusunda bilinç yaratmak amacıyla okullarda sürdürdüğü farkındalık çalışmasına Kürtçe eğitim veren Ferzad Kemanger İlkokulu'nda devam etti.
Okulu ziyaret eden Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin ile Meclis Üyeleri, önce Ferzad Kemanger İlkokulu Koordinasyon üyeleriyle kısa bir görüşme gerçekleştirdi.
 
Anlı, Ferzad Kemanger İlkokulu'na emek veren herkesin tarihi bir sorumluluk üstlendiğini söyleyerek, hem ailelere hem de eğitmenlere teşekkür etti.  Çocukların kendi ana dillerinde eğitim almasının önemine dikkat çeken Anlı, kentte altyapı sorunlarının kısa vadede çözülebilir olduğunu; ancak anadil ve kültür gibi üstyapı kurumlarının uzun vadeli çalışmalar gerektirdiğini söyledi.
 
'Su yaşamsaldır'
 
Anlı, Karatekin ve beraberindekiler daha sonra sınıflara geçerek öğrencilerle bir araya geldiler. Anlı çocuklarla Kürtçe konuşarak, suyun yaşam için öneminden bahsetti. Çocuklarla sohbet havasında geçen ziyarette Anlı, Diyarbakır'ın içme suyunu Dicle Nehri'nden aldıklarını ve İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde arıttıktan sonra şebekeler yoluyla kente verdiklerini söyledi. Dünya nüfusunun her geçen gün arttığını buna karşın içilebilir su kaynaklarının hızla tükendiğini anlatan Anlı, “Su hayatımız için yaşamsaldır. Bu nedenle suyumuzu gerektiği kadar kullanmalıyız. İsraf etmemeliyiz” diye konuştu. Anlı, çocukları suya karşı duyarlı olmaya davet ederek, “Boşa akan muslukları kapatalım. Suyu boş yere akıtan anne babalarımızı uyaralım” şeklinde konuştu.
 
Karatekin: Suyun geleceği çocukların ellerinde
 
DİSKİ Genel Müdürü Zülküf Karatekin ise Kürtçe'nin Zazaki lehçesinde konuşarak DİSKİ Genel Müdürlüğü'nün kentin su ihtiyacını karşılamak üzere çalıştığını söyledi. Dünyada içilebilir su kaynaklarının oldukça sınırlı olduğunu ifade eden Karatekin, “Suyun geleceği siz çocukların ellerinde. Bu nedenle suyu tasarruflu kullanalım. Suyu doğru kullanmayanları uyaralım” dedi. Anlı ve Karatekin daha sonra çocuklara hediyelerini verdi.

HABERE YORUM KAT