1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Anlı: Kürtçe eğitim veren okul sayısı artmalı
Anlı: Kürtçe eğitim veren okul sayısı artmalı

Anlı: Kürtçe eğitim veren okul sayısı artmalı

Mezopotamya Vakfı'nın kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılan Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, Kürtçe eğitim veren okul sayısının artırılması gerektiğini söyleyerek, Mezopotamya Vakfı'nın çalışmalarının bu anlamda çok değerli olduğunu kaydetti.

A+A-
Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Fırat Anlı, Mezopotamya Vakfı'nın kuruluşunun 3. Yıldönümü nedeniyle Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen resepsiyona katıldı.
 
DBP Eş Başkanı Ali Şimşek, Kurdi-Der Başkanı Ali Özdemir Erdem, DTK Dil Komisyonu'nda yazar İrfan Babaoğlu,  Mezopotamya Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yıldırım ile Mezopotamya Vakfı üyelerinin de katıldığı resepsiyonda ilk konuşmayı Kurdi-Der Başkanı Ali Özdemir Erdem yaptı. Erdem, dilin önemine ve yaşamın her alanında kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, dili asıl yok eden şeyin “oto asimilasyon” olduğunu vurguladı. Kürt yazar İrfan Babaoğlu ise Kürtlerin kendi okullarını, üniversitelerini kurmaları gerektiğini, bu anlamda Mezopotamya Vakfı'nın yürüttüğü işin önemine işaret etti.
 
Herkesi selamlayarak konuşmasına başlayan Eş Başkanımız Fırat Anlı da Kürtçenin önünde ciddi bir tehlike olduğunu belirtti. “Bir baraja delik açıldı mı giderek bu gedik genişler. Dilimiz önünde ciddi bir tehlike var. 10 yıl öncesine göre imkanlar daha elverişli olmasına rağmen, bu yönlü istek eskisi gibi değil. “ diyen Anlı, oysa dili için insanların şiddete uğradığını, en son KCK davasında Kürtçe savunmada ısrar ettikleri için Kürt siyasetçilerin yıllarca cezaevinde yattığını ifade etti.
 
 “Artık mahkemelerde kendi anadilimize savunma yapabiliyoruz ama bu yetmez” diye konuşan Anlı, Kürtçe eğitim yapan üniversite kurmak, Kürtçe okul sayısını artırmak ve Kürtçe okur sayısı artırmak gerektiğini, bu anlamda Vakfın çalışmalarının son derece değerli olduğunu sözlerine ekledi. Program, vakfın çalışmaları hakkında verilen bilginin ardından sona erdi. 
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT